Sposób na nieszczelne okna

Sposób na nieszczelne okna

Nieszczelne okna są poważnym problemem wielu osób. Wystarczy, że pojawią się pierwsze chłodniejsze dni i wyraźnie można odczuć, że od okien „ciągnie”. Chociaż najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się wymiana okien na nowe, wielu osób na to po prostu nie stać i szukają one sposobu na uszczelnienie okien.

Nieszczelne okna są poważnym problemem wielu osób. Wystarczy, że pojawią się pierwsze chłodniejsze dni i wyraźnie można odczuć, że od okien „ciągnie”. Chociaż najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się wymiana okien na nowe, wielu osób na to po prostu nie stać i szukają one sposobu na uszczelnienie okien.

Problem z nieszczelnością okien najczęściej pojawia się przy starych oknach, które z upływem czasu rozszczelniły się lub wypaczyły. Ale zdarza się, że również właściciele nowych okien skarżą się, że od nich wieje. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli taka sytuacja zdarza się przy nowych oknach, wymienionych w stosunkowo krótkim czasie, nie oznacza to, że posiadają one jakąś usterkę. Większość modeli nowych okien posiada specjalne rolki regulujące docisk skrzydła do ramy okna. Z chwilą nadejścia chłodniejszych dni trzeba przestawić specjalny pierścień, a wówczas okna powinny stać się szczelniejsze.

Właściciele starych okien nie mają takiego komfortu i o szczelność swoich okien muszą zadbać w bardziej inwazyjny sposób. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na uszczelnienie okien, warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie tymczasowe, które pozwoli przetrwać zimę, ale nie zapewni optymalnego komfortu cieplnego.

Znaczna ilość energii cieplnej umyka przez szpary pomiędzy szybą a ramą. Do niedawna miejsce to uszczelniano najczęściej kitem szklarskim. Obecnie znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się być silikon. Warto wybrać silikon bezbarwny, który nie będzie się rzucał w oczy po utwardzeniu. Najlepiej jeśli będzie to silikon odporny na działanie wahań temperatur i promieni UV.

Szpary mogą występować również pomiędzy skrzydłem okna a futryną. Do uszczelnienia tego miejsca warto wykorzystać gotowe uszczelki, które można kupić w marketach budowlanych, jak również w sklepach z artykułami domowymi. Uszczelki są samoprzylepne, co znacznie ułatwia ich montaż. Przy wyborze uszczelek warto wziąć pod uwagę uszczelki silikonowe lub silikonowo-gumowe. Pierwsze odznaczają się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi, drugie z kolei mogą pochwalić się wysoką wytrzymałością. Trzeba pamiętać, by przed instalacją uszczelek usunąć wszelkie zanieczyszczenia, kurz czy brud. Inaczej warstwa samoprzylepna może nie chwycić i uszczelka nie spełni swojego założenia oraz nie będzie chronić przed chłodem.

Zabezpieczyć warto również szpary pomiędzy ścianą a ościeżnicą okna. W tym celu należy zakupić specjalna poliuretanową piankę montażową, którą nakłada się przy pomocy spreju lub pistoletu.

Przy stosowaniu pianki montażowej trzeba pamiętać, że przy procesie utwardzania znacznie zwiększa ona swoją objętość i nie należy nakładać jej zbyt wiele. Materiałem tym można uszczelnić także szpary pod parapetem. Kiedy pianka zastygnie, można usunąć jej nadmiar przy pomocy ostrego nożyka. Nie należy zapominać również o istotnym szczególe, jakim jest izolacja obciętej pianki przy pomocy foli paroizolacyjnej. W przypadku zaniechania można doprowadzić do zawilgocenia ściany oraz rozwoju grzybów i pleśni.

W przypadku gdy nie macie czasu na zadbanie o szczelność okien zachęcamy do skorzystania serwisu okien dostępnego na naszym portalu. Nasi fachowcy są gotowi do udzielenia pomocy w tym zakresie w Twojej najbliższej okolicy.