Jadą goście na święta, cz.1 – uszczelnij okna przed przyjazdem gości

Jadą goście na święta, cz.1 – uszczelnij okna przed przyjazdem gości

Co prawda trudne czasy kryzysu na rynkach finansowych są już za nami, jednakże nawet w lepszych czasach nie możemy zapominać o myśleniu ekonomicznym. Szczególnie ważne jest to, kiedy mówimy o naszych własnych gospodarstwach domowych i wydatkami związanymi z nimi. Wiele osób zapewne zapyta, czy w ogóle warto jest starać się i poświęcać naprawdę wiele pracy tylko po to, aby miesięcznie oszczędzić kilka lub kilkanaście złotych?

Co prawda trudne czasy kryzysu na rynkach finansowych są już za nami, jednakże nawet w lepszych czasach nie możemy zapominać o myśleniu ekonomicznym. Szczególnie ważne jest to, kiedy mówimy o naszych własnych gospodarstwach domowych i wydatkami związanymi z nimi. Wiele osób zapewne zapyta, czy w ogóle warto jest starać się i poświęcać naprawdę wiele pracy tylko po to, aby miesięcznie oszczędzić kilka lub kilkanaście złotych? Jeśli spojrzymy ma to tylko w sposób lokalny, czyli skupiając się na jednej dziedzinie, to faktycznie oszczędności nie są specjalnie spektakularne. Jednakże po pierwsze powinniśmy oszczędności mnożyć przez ilość miesięcy w roku, a wtedy suma wydaje się już bardziej rozsądna. Jeśli weźmiemy pod uwagę pewne zalety pozafinansowe, to jeszcze lepiej jest poważnie przeanalizować zużycie różnego rodzaju energii. Wszakże idzie zima, jak wiadomo wtedy wydatki są największe. Postaramy się jednak w tym artykule wszystko mądrze przygotować.

Pierwszą szalenie ważną rzeczą jest to, by w okresie świątecznym, kiedy to w domu pojawią się goście w różnym wieku. Najmłodsi i najstarsi są szalenie wrażliwi na zimno. Spiritus movens całego zabezpieczania przed utratą ciepła jest właśnie mieszanka pragnień prozdrowotnych i oszczędności finansowych. Naturalnie najlepszym sposobem na to jest usunięcie wszelkiego rodzaju przewiewów i przeciągów obecnych w domu. Doskonałym sposobem jest uszczelnienie okien i drzwi. Wszakże każdy z nas, szczególnie podczas ostrzejszych mrozów i wiatrów, bez najmniejszego problemu wyczuwa wewnątrz domu powiewy nie do końca pożądanego powietrza. Opierając się zatem na tym, powinniśmy czym prędzej przeciwstawić się nie dość, że utracie ciepła, to jeszcze dyskomfortowi wywołanemu przez wspomniane przewiewy.

Co zatem zrobić, żeby pozbyć się lub zminimalizować tę denerwującą dolegliwość? Najprostszym sposobem jest zastosowanie uszczelki samoprzylepnej, którą można zastosować niezależnie od materiału, z którego jest wykonana rama okienna. Przed zastosowaniem takiej uszczelki najważniejsze jest dokładne umycie ramy i ościeżnicy, a następnie odtłuszczenie na przykład za pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Następnie pozostaje umieszczenie takiej uszczelki wzdłuż każdej z krawędzi. Rodzajów uszczelek jest bardzo wiele, więc na pewno znajdzie się odpowiedni pod względem szerokości, wysokości i sposobu wykonania model dla siebie.

Jednak przewiewy między ramą a ościeżnicą to nie jedyna droga dostawania się zimna do naszego domu. Trzeba skontrolować także przestrzenie między szybą a ramą okienną. Szczególnie dotkliwe potrafi to być w przypadku okien starego typu, które nie posiadały specjalnej warstwy izolacyjnej z gazu. Na szczęście na rynku obecne jest wiele różnego typu silikonów i klejów, którymi można skutecznie pozbyć się wszelkiego rodzaju szpar. Co najlepsze, aplikacja takiego kleju lub kitu odbywa się po prostu tradycyjnym pistoletem do silikonu, który to znajduje się w walizce każdego domowego majsterkowicza. Nie trzeba zatem wyposażać się w dodatkowy sprzęt, który generuje koszty. Wystarczy, czy to za pośrednictwem Internetu, czy też w pobliskim markecie budowlanym, zakupić kilka tubek takiego specyfiku. Oszczędności będą na pewno wymierne i dość szybko przewyższą koszta.

Są to jednak środki stosunkowo doraźne. Jeżeli chcecie być absolutnie pewni że Wasze okna są właściwie przygotowane na przyjazd gości polecamy skorzystanie z usług fachowców z naszego portalu zajmujących się serwisem okien.