Jadą goście na święta, cz.2 – zbadaj o swoją instalację grzewczą

Jadą goście na święta, cz.2 – zbadaj o swoją instalację grzewczą

Nasz dom przed świętami powinien otrzymać znacznie więcej uwagi, aniżeli w trakcie roku. Wynika to nie tylko z tego, że przyjeżdżają goście, więc wolelibyśmy, aby nie było faux pas w ich obecności. Przede wszystkim chodzi o porę roku towarzyszącą tym pięknym i rodzinnym świętom. Kiedy już zgodnie z radami w części pierwszej wpisu uszczelniliśmy otworzy drzwiowe i okienne i zimne prądy powietrza nie wdzierają się nam do domu, czas zająć się dostarczaniem ciepła wydajniej...

Nasz dom przed świętami powinien otrzymać znacznie więcej uwagi, aniżeli w trakcie roku. Wynika to nie tylko z tego, że przyjeżdżają goście, więc wolelibyśmy, aby nie było faux pas w ich obecności. Przede wszystkim chodzi o porę roku towarzyszącą tym pięknym i rodzinnym świętom. Kiedy już zgodnie z radami w części pierwszej wpisu uszczelniliśmy otworzy drzwiowe i okienne i zimne prądy powietrza nie wdzierają się nam do domu, czas zająć się dostarczaniem ciepła wydajniej. Wiele jest sposobów ogrzewania domu, jednakże większość wiąże się ze spalaniem paliwa i dystrybucją ciepła powstałego w ten sposób na ternie domu. Warto zatem zacząć od usprawnienia tego procesu.

Zabierając się za poprawienie wydajności spalania warto jest pamiętać, iż każdej reakcji spalania towarzyszą niechciane produkty w postaci tlenków węgla i innych substancji będących składowymi dymu. Zatem im lepsze jest odprowadzanie spalin, tym wydajniej można wykorzystać dane paliwo. Znakomita większość ludzi uważa, iż czyszczenie przewodów kominowych to praca tylko dla kominiarza. Nic bardziej mylnego. Wiele domów jednorodzinnych ma w każdym kominie otwory pozwalające na dostęp i czyszczenie. Zwykle kryją się one za drzwiami lub klapką. Dzięki umieszczeniu w przewodzie kominowym (od góry) szczotki z obciążnikiem, możliwe jest przesunięcie sadzy właśnie na dół. Niektórzy zamiast szczotek stosują naturalne gałęzie drzew iglastych, co zresztą jest dobrym pomysłem w okresie świątecznym, kiedy to podczas oprawiania naszego drzewka nierzadko musimy uciąć część gałęzi. Tak więc, czy to naturalna, czy też syntetyczna szczotka, kiedy kilku lub kilkunastokrotnie zostanie spuszczona i wciągnięta wzdłuż przewodu kominowego, spowoduje opadanie zanieczyszczeń na dno, gdzie można je usunąć mechanicznie. Czysty komin to bardzo ważna rzecz dla spalania.

Jednak dzięki pewnym pomysłom można tę uciążliwą czynność odwlec w czasie. Wystarczy regularnie (najlepiej dwa razy na sezon grzewczy) stosować specjalne katalizatory spalania sadzy. Są to substancje dodawane do paliwa w naszym piecu, które mają za zadanie przyspieszyć reakcję spalania sadzy w kominie, a w konsekwencji oczyścić go. Jest to jednak działanie profilaktyczne. Kiedy już światło komina jest mocno ograniczone, nic to niestety nie da.

Mamy już przygotowany komin. Teraz, o ile konstrukcja pieca na to pozwala, powinniśmy podobnie oczyścić jego kanały. Wiele nowoczesnych pieców nie potrzebuje tego zabiegu, więc warto jest to sprawdzić w instrukcji obsługi. Duże znaczenie w zanieczyszczaniu pieca i kominów ma jakość paliwa. Czasem nie opłaca kupować się tańszego paliwa czy stosować mokrego drewna. Nie tylko spada wydajność, a co za tym idzie wzrasta zużycie, ale również paliwo nie jest spalane całkowicie i powoduje więcej sadzy.

Następną rzeczą w układzie centralnego ogrzewania jest sprawdzenie dystrybucji ciepła. Po pierwsze kontrolujemy ciśnienie na zegarze. Przy zimnym piecu powinno ono wynosić około 1-1.2 atmosfery. Przy rozgrzanym wartość ta może nawet przekroczyć 2. Większość zaworów bezpieczeństwa otwiera się między 3 a 4, więc wartość pośrednia miedzy 1 a 3 jest idealna w przypadku układu w trakcie pracy w wysokich temperaturach. Kiedy pompka działa, ciśnienie jest odpowiednie i woda w układzie ciepła, czas na odpowietrzenie grzejników. Każdy z nich ma odpowiednie urządzenie, więc wystarczy wyposażyć się w odpowiedni klucz lub wkrętak i pojemnik na wodę. Po odpowietrzeniu wszystkich ponownie sprawdzamy ciśnienie w układzie i w razie potrzeby uzupełniamy braki. Tak przygotowana instalacja na pewno pozwoli oszczędzić nieco paliwa, czasu i pozwoli cieszyć się świętami z rodziną w ciepłym domu.