Jak wybrać skutecznego specjalistę IT?

Jak wybrać skutecznego specjalistę IT?

Dynamiczny rozwój techniki sprawia, że niemal każda firma korzysta z rozwiązań związanych z IT. Szczególnie są to rozbudowane przedsiębiorstwa, które posiadają w swojej strukturze własną sieć internetową nie mogą funkcjonować bez wsparcia informatyka, oczywiście skutecznego...

Dynamiczny rozwój techniki sprawia, że niemal każda firma korzysta z rozwiązań związanych z IT. Szczególnie są to rozbudowane przedsiębiorstwa, które posiadają w swojej strukturze własną sieć internetową nie mogą funkcjonować bez wsparcia informatyka, oczywiście skutecznego. Dziś „informatyk” to słowo, które nie powinno kojarzyć się jedynie ze specjalistą od komputerów. Studenci mają do dyspozycji cały szereg specjalizacji, wśród których wymienić można m.in.: inżynier sieci, administrator sieci, analityk procesów biznesowych czy programista dla urządzeń mobilnych. Dlatego też okazuje się, że znalezienie odpowiedniego specjalisty z dziedziny IT wcale nie jest takie proste.

Gdy poszukujemy pomocy związanej z naszym prywatnym komputerem, tak naprawdę pomóc nam może bez problemu również technik informatyki – instalacja systemu, usunięcie wirusów czy przywrócenie wykasowanych danych nie są bardzo problematycznymi sprawami. Jednak jeśli poszukujemy specjalisty dla firmy, pojawiają się przeszkody. Pierwszym naszym krokiem powinno być dokładne sprecyzowanie obowiązków – to pozwoli nam ustalić, jakich kompetencji – a szczególnie specjalizacji, ukończonych kursów itp. - należy szukać u potencjalnych kandydatów.

Przeglądając profile poszczególnych specjalistów z dziedziny IT, zwracajmy baczną uwagę przede wszystkim na rozwój. Technologia informacyjna zmienia się tak szybko, że dobry specjalista nie może pozwolić sobie na zastój. Udział w projektach, kursach, szkoleniach, konferencjach, ukończenie studiów podyplomowych – to wszystko informuje nas o tym, że dana osoba może okazać się faktycznie dobrym i skutecznym profesjonalistą, który zna się na wszelkich nowinkach informatycznych. W branży IT jest trochę jak z żartobliwie określanymi dziś pracodawcami, którzy poszukują osoby młodej, ale doświadczonej; tuż po studiach, ale z licznymi referencjami. Dokładnie tacy specjaliści IT są szczególnie pożądani. Są to osoby, które:

  • podczas studiów ukończyły kilka specjalizacji,
  • w czasie studiów brały udział w różnych organizacjach i projektach studenckich,
  • łączyły studia z pracą kierunkową,
  • ukończyły więcej niż krótkie obowiązkowe praktyki,
  • wykonywały w wakacje kierunkowe staże w dobrych, renomowanych firmach.

 

Szukając dobrego specjalisty IT, zwracajmy uwagę także na to, czy i jakie posiadają certyfikaty. Są one najlepszym poświadczeniem faktycznych umiejętności. Jeśli więc szukamy kogoś, kto faktycznie jest fachowcem w obsłudze jakiegoś programu, oprogramowania czy systemu, odpowiedni certyfikat może znacznie ułatwić wybór odpowiedniego kandydata.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy o tym, by wybierać specjalistę IT, mając zawsze na uwadze faktyczne potrzeby. Jeśli bowiem chodzi jedynie o drobne prace informatyczne czy założenie prostej sieci informatycznej, nie będziemy potrzebować kandydata z kilkoma specjalizacjami i certyfikatami, który z pewnością zażyczy sobie dużo większą zapłatę za swoje usługi. Zawsze warto popytać znajomych – może korzystali z usług rzetelnego i niedrogiego specjalisty IT? Można również sugerować się opiniami zamieszczanymi w Internecie, ale na te dobrze patrzeć przez palce.

Powyżej, co stało się już standardem, opisaliśmy rozterki jakie może mieć klient poszukujący odpowiedniego specjalisty z dziedziny IT. Większość z nich stała się już nieaktualna po powstaniu Fachmistrza. Czy to nie najlepszy dowód że korzystanie z naszego portalu znacznie ułatwia znalezienie wysokiej jakości fachowca z konkretnej branży? Myślimy że zdecydowanie TAK!

Pozdrawiamy. Zespół Fachmistrza