Dlaczego warto montować systemy alarmowe?

Dlaczego warto montować systemy alarmowe?

Poczucie bezpieczeństwa jest wartością, którą ceni sobie każdy człowiek. To właśnie dlatego montujemy antywłamaniowe drzwi, okna oraz ubezpieczamy swoje mienie. Czy jednak to wystarcza? Okazuje się, że niekoniecznie. Profesjonalni złodzieje bez problemu obejdą zastosowane zabezpieczenia podczas naszej nieobecności w domu...

Poczucie bezpieczeństwa jest wartością, którą ceni sobie każdy człowiek. To właśnie dlatego montujemy antywłamaniowe drzwi, okna oraz ubezpieczamy swoje mienie. Czy jednak to wystarcza? Okazuje się, że niekoniecznie. Profesjonalni złodzieje bez problemu obejdą zastosowane zabezpieczenia podczas naszej nieobecności w domu. Właśnie dlatego warto pomyśleć o kolejnych rozwiązaniach, najlepiej takich, które z jednej strony odstraszą złodzieja i spowodują zaniechanie akcji włamania, a z drugiej poinformują odpowiednie służby lub osoby (może to być np. firma zajmująca się ochroną obiektów) o próbie przedostania się do budynku osób niepowołanych, co spowoduje rychłą interwencję.

Ale systemy alarmowe to nie tylko zabezpieczenie przed włamaniem. To również – w zależności od rodzaju i pełnionej funkcji – czujnik, który ostrzega przed różnego rodzaju niebezpieczeństwami. Dostępne są systemy alarmowe przeciwpożarowe, które wyczuwają dym lub podwyższoną temperaturę, a także informujące o nieszczelności instalacji gazowej (czujki gazu), o zbyt wysokim stężeniem tlenku węgla w powietrzu, a nawet o zalaniu mieszkania. Dzięki temu jesteśmy w porę informowani o zagrożeniach, co daje nam możliwość niemal natychmiastowej reakcji, zanim nastąpi jeszcze większe nieszczęście.

Systemy alarmowe – zwłaszcza przeciwwłamaniowe oraz przeciwpożarowe – instalowane są w obiektach państwowych, instytucjach, sklepach, urzędach itp. Ale coraz częściej i właściciele domów prywatnych inwestują w takie rozwiązania. Zyskują dzięki nim nie tylko zwiększoną ochronę mienia oraz większe poczucie bezpieczeństwa. Systemy alarmowe oferują szereg korzyści, dla których warto poczynić taką właśnie inwestycje. A wymienić tu należy przede wszystkim:

  • korzystne zniżki u ubezpieczycieli mienia – mogą one wynieść nawet 40%,
  • możliwość wezwania pomocy medycznej, jeśli zaistnieje taka potrzeba,
  • automatyczne łączenie się z policją, strażą pożarną, pogotowiem gazowym czy firmą świadczącą usługi z zakresu ochrony mienia – w zależności od rodzaju alarmu oraz dostępnych opcji i ustawień,
  • automatyczne sterowanie systemu alarmowego pozwala jednocześnie na kontrolę i możliwość zmiany ustawień w klimatyzacji, ogrzewaniu czy oświetleniu. A wszystko to można wygodnie robić nawet za pomocą podręcznych urządzeń mobilnych, które są w stanie nawiązać połączenie z Internetem,
  • poszczególne nowoczesne systemy alarmowe można ustawiać także czasowo (działają tylko o określonych godzinach), a nawet na odległość. Jeśli wyjeżdżamy na urlop i przez pomyłkę zapomnimy uruchomić alarm przeciwwłamaniowy, możemy szybko i wygodnie zrobić to, wysyłając jednego sms.

 

Aby system alarmowy faktycznie okazał się strzałem w dziesiątkę, warto wybierać zarówno nowoczesne, jak i funkcjonalne, rozwiązania. Bardzo ważny jest przy tym profesjonalny montaż oraz serwis, którym powinna się zajmować specjalizująca się w tej dziedzinie firma. Nie mniejsze znaczenie ma dobór odpowiedniego alarmu, który zawsze powinien zostać dostosowany pod faktyczne potrzeby danego budynku oraz klienta.