Jaki rodzaj systemu przeciwwłamaniowego wybrać?

Jaki rodzaj systemu przeciwwłamaniowego wybrać?

Trudno wyobrazić sobie banki czy duże firmy, które nie posiadają systemów alarmujących w przypadku dokonywania prób włamania. Coraz częściej jednak także właściciele domów jednorodzinnych decydują się na taki rodzaj zabezpieczenia...

Trudno wyobrazić sobie banki czy duże firmy, które nie posiadają systemów alarmujących w przypadku dokonywania prób włamania. Coraz częściej jednak także właściciele domów jednorodzinnych decydują się na taki rodzaj zabezpieczenia – nic dziwnego, systemy przeciwwłamaniowe mogą nie tylko odstraszyć potencjalnych włamywaczy, ale także wezwać automatycznie policję czy agencję ochrony, a nawet korzystnie wpłynąć na wysokość składek ubezpieczeniowych za dom.

Systemy alarmowe i przeciwwłamaniowe występują w różnych wersjach. Ci, którzy obawiają się tego, że instalacja będzie wymagała remontu (kucie w ścianach, przeciąganie kabli), mogą odetchnąć z ulgą, gdyż jest to tylko jedna z dostępnych opcji. Sprawdźmy, co dokładnie posiadają w zanadrzu firmy oferujące klientom systemy alarmowe przeciwwłamaniowe.

A. Systemy standardowe

Systemy standardowe to właśnie te, których poszczególne elementy wymagają połączenia kablowego. Dlatego też tę formę zabezpieczeń zaleca się instalować na etapie wykańczania domu lub w czasie gruntownego remontu, gdy i tak planujemy malowanie ścian czy wymianę płytek ściennych. Taki system składa się z centrali alarmowej, czujek, detektorów, a także sygnalizatorów i manipulatorów – a wszystkie te elementy muszą się ze sobą łączyć w sposób bezpośredni i najlepiej niewidoczny dla potencjalnego włamywacza. Dlatego też kable zwykle umieszcza się pod tynkiem, obok instalacji elektrycznej. Z tego też powodu montaż zwykłego systemu alarmowego nierozłącznie wiąże się z gruntownym remontem.

B. Systemy bezprzewodowe

Ten rodzaj systemów składa się z tych samych elementów, co zostały wymienione wyżej, przy czym nie są one połączone ze sobą kablami tylko w sposób radiowy (bezprzewodowy). Teoretycznie wydaje się, że jest to wprost idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie planują remontu obejmującego ingerencję w ściany. Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki system alarmowy okaże się sporo droższy w zakupie, a ponadto dość łatwo można zakłócić działanie poszczególnych elementów. Istnieją oczywiście specjalne zabezpieczenia przed zakłóceniami, jednak zwykle nie znajdują się one w standardzie ofert, a więc trzeba doliczyć dodatkowy – i to wcale nie mały – koszt. Weźmy też pod uwagę, że każdy element takiego systemu posiada baterie, które trzeba regularnie kontrolować i wymieniać w razie wyczerpania. Można więc powiedzieć, że eksploatacja wariantu bezprzewodowego jest bardziej kłopotliwa i zawodna. Zaleca się więc wybór tego rozwiązania nie z powodu wygody, ale w sytuacjach, w których montaż tradycyjnego systemu alarmowego okazuje się niemożliwy lub nieopłacalny.

Bez względu na to, który wariant wybierzemy, możemy mieć pewność, że system zadziała w następujących sytuacjach:

  • w przypadku próby otwarcia drzwi i okien w czasie, gdy system alarmowy jest uruchomiony,
  • w przypadku poruszania się po chronionym terytorium,
  • w przypadku prób ataku na szczególnie ważne i cenne urządzenia, przedmioty, a nawet miejsca,
  • w przypadku penetracji różnego rodzaju zamknięć (w tym drzwi i okien), bez próby ich otwarcia.