Jakie okna wybrać – plastikowe czy drewniane?

Jakie okna wybrać – plastikowe czy drewniane?

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu lub przez twoje stare, nieszczelne okna hula wiatr, prędzej czy później trzeba będzie podjąć decyzję, jakiego rodzaju ramy okienne wstawić. Do wyboru są okna drewniane oraz plastikowe...

Jeśli jesteś w trakcie budowy domu lub przez twoje stare, nieszczelne okna hula wiatr, prędzej czy później trzeba będzie podjąć decyzję, jakiego rodzaju ramy okienne wstawić. Do wyboru są okna drewniane oraz plastikowe. Wiele osób automatycznie sięga po te z PCV ze względu na niższą cenę, inni zaś twierdzą, że tylko naturalne drewno może być prawdziwą gwarancją jakości. A prawda jest taka, że nie należy podejmować tej decyzji pochopnie, gdyż to od niej będzie zależeć komfort, ciepło w mieszkaniu oraz poczucie bezpieczeństwa przez najbliższe lata. Przyjrzyjmy się więc temu, czym wyróżniają się te dwa rodzaje okien.

Jedną z najważniejszych cech okien jest ich szczelność. Nie chcemy przecież, by po kilku latach powstały szczeliny, przez które zimne powietrze będzie dostawać się do środka wbrew naszej woli. Choć stare, drewniane okna trudno szczelnymi nazwać, tym nowoczesnym trudno coś pod tym względem zarzucić – o ile będziemy je regularnie impregnować. Posiadają one klejoną konstrukcję, która jest gwarantem tego, że rama nie będzie się wypaczać. A co w przypadku okien z PCV? Tutaj również producenci gwarantują szczelność przez długie lata – bez konieczności impregnacji. Co więcej, w razie potrzeby można ustawić w nich mikrowentylację, dzięki której w delikatny sposób pokój będzie „oddychać”. Tu, uwaga, wiele mówi się o tym, że drewno jest materiałem oddychającym. Owszem, ale trudno wyobrazić sobie, by miało ono faktycznie oddychać, będąc pod grubą warstwą lakierów i impregnatów.

Trudno nie zgodzić się z tym, że okna plastikowe to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć dobre okna bez wysiłku. Dlaczego? Z kilku powodów:

  • nie wymagają konserwacji (drewniane natomiast raz na kilka lat),
  • jedyny zabieg pielęgnacyjny to mycie za pomocą zwykłego mleczka czyszczącego,
  • ich kolor nie zmienia się pod wpływem czasu,
  • można je zamówić w dowolnej barwie i w każdym kształcie (wyjątkiem są okna dachowe, które mogą być tylko prostokątne).

Nie oznacza to jednak, że okna drewniane nie mają wielkich atutów poza klasycznym wyglądem. Przede wszystkim mają one większą trwałość. Przyjmuje się, że plastikowe są inwestycją na 40 lat, z kolei drewniane w doskonałym stanie mogą posłużyć niemal stulecie. Jeśli ulegną uszkodzeniu – można je naprawić bez konieczności wymiany na nowe – czego nie można powiedzieć o oknach plastikowych.

Jeśli planujemy montaż okien dachowych, lepszym wyborem okażą się drewniane – i to nie tylko z powodu bogatszej gamy dostępnych kształtów. Ten rodzaj dużo lepiej współpracuje z więźbą dachową, a do tego można wybierać warianty o różnym sposobie otwierania.

A jak wygląda porównanie okien pod względem trwałości? I jedne, i drugie są odporne na działanie czynników atmosferycznych, rozwój pleśni, grzybów itp., przy czym plastikowe mają takie właściwości zawsze, drewniane zaś – po odpowiedniej impregnacji.

Zarówno okna plastikowe, jak i drewniane, mogą idealnie pasować do budownictwa nowoczesnego i tradycyjnego. Jeśli nie stać nas na drewniane, możemy nawet pokusić się o drewnopodobny plastik. Zanim jednak odruchowo założymy, że stać nas tylko na plastik, czy też jedynie drewno jest synonimem klasy, dobrze przemyślmy, czy taki wybór faktycznie spełni nasze oczekiwania.