Prawidłowy wybór okien – na co zwracać uwagę?

Prawidłowy wybór okien – na co zwracać uwagę?

Zdecydowanie powinieneś zwracać uwagę na to jakie okna kupujesz, bowiem mają one wiele parametrów, którymi przeciętny człowiek mało kiedy się w ogóle interesuje. Tymczasem jest to niezwykle istotne, aby potem nie tracić ciepła i mieć jak najbardziej szczelne pomieszczenia.

Zdecydowanie powinieneś zwracać uwagę na to jakie okna kupujesz, bowiem mają one wiele parametrów, którymi przeciętny człowiek mało kiedy się w ogóle interesuje. Tymczasem jest to niezwykle istotne, aby potem nie tracić ciepła i mieć jak najbardziej szczelne pomieszczenia.

Jeszcze kiedyś okna były wykonywane tylko z drewna, przez stolarzy. Dzisiaj się to zmieniło i choć okna drewniane spotkać nadal można, to jednak bardzo duża część społeczeństwa wybiera takie, które wykonane są z PCV. Ten materiał jest zdecydowanie łatwiejszy w obróbce i bez problemu można go poddać recyclingowi. Co więcej, poprzez nowoczesne technologie można z nich stworzyć okna, które będą gwarantowały bardzo dobre właściwości izolacyjne i cieplne. Ma temu służyć choćby proces wypełniania komór okien PCV poliuretanem.

Bardzo ważną cechą każdego okna będzie jego szczelność odnośnie przenikania powietrza. Chyba nikt nie chciałby, żeby w danym pomieszczeniu było czuć na plecach zimne powietrze podczas chłodnych dni. Warto również zainteresować się tym, czy okna mają własną wentylację. To ważne w przypadku, kiedy w domu lub mieszkaniu nie posiadasz wentylacji mechanicznej. Tutaj dochodzimy do pewnej sprzeczności, bowiem z jednej strony zależy nam na oknach szczelnych, a z drugiej wymagamy od nich wentylacji. Niemniej jednak wszystko da się ze sobą pogodzić poprzez zastosowanie małego nawiewnika w górnej części okna, który można regulować. W praktyce wygląda to tak, że cały profil okna jest szczelny, jednakże jedyny otwór to ww. wentylacyjny. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w niezauważalny sposób nawiewnik zadba o prawidłową wentylację i nie wywoła u domowników odczucia zimna.

Każde okno musi również zapewniać jak najlepszą ochronę cieplną. Chyba nie chciałbyś, żeby w zimie tworzyły się na nich kryształki lodu oraz żeby z Twojego lokum uciekało ciepło, prawda? Wobec tego tak ważne jest, aby zadbać o zakup okien jak najbardziej energooszczędnych. Kluczowym czynnikiem będzie w tym wypadku prawidłowe zamontowanie okien, ale tym już zajmie się profesjonalny serwis. Do Ciebie należy jednak wybór profili okiennych, które są nie mniej ważne. Generalnie zasada jest taka, że im więcej komór ma okno, tym lepiej. Jednakże istotne będzie również to, co znajduje się w tych komorach. Coraz częściej można spotkać się ze specjalnymi przekładkami oraz wypełnianiem ich pianką poliuretanową. To w znacznym stopniu wpływa na współczynnik ciepła i zapobieganie jego utracie.

Nie można w tym wszystkim pomijać szyb. Tutaj do wyboru masz zazwyczaj dwie opcje: okna trzy szybowe i dwu szybowe. Oczywiście komora między szybami jest wypełniona specjalnym gazem, który jeszcze dodatkowo wspomaga nie tylko żywotność okien, ale również ich izolację.

Jak możesz zobaczyć, przy wyborze okien powinieneś interesować się różnymi czynnikami, które potem mogą mieć znaczny wpływ na odczuwanie ciepła w Twoim domu. Nie ignoruj ich, ale postaraj się jeszcze dodatkowo dopytać w serwisie okien. Tam z pewnością profesjonaliści będą w stanie Ci odpowiednio doradzić.