Wiosenne porządki - #1 Zadbaj o nieszczelne okna

Wiosenne porządki - #1 Zadbaj o nieszczelne okna

Jeżeli w zimie zauważyliście, że szczelność okien pozostawia wiele do życzenia warto już teraz zająć się ich uszczelnieniem. Odroczenie uszczelnienia okien do lata lub jesieni niesie ryzyko tego, że zapewne zupełnie o tym zapomnicie i kolejny sezon grzewczy będzie znów nieco bardziej koszowny i mniej komfortowy. 

Dlatego, jeżeli ostatniej zimy odczuliście zimne powiewy ze strony zamkniętych okien warto przede wszystkim zrewidować stan uszczelek.
Jeżeli są one zniszczone, popękane, zgniecione, należy wymienić je na nowe. Pamiętaj, aby nie robić tego podczas mrozów!
Jeżeli posiadasz okna drewniane, to najprawdopodobniej nieszczelności powstają między szybą a ramą okna. Powstałe szczeliny należy uzupełnić za pomocą silikonu lub kitu szklarskiego. Współczesne kity, w odróżnieniu od tych stosowanych kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu nie kruszą się, nie pękąją i można je malować.

Aby przygotować okna do sezonu letniego należy wyregulować okucia tak, aby zapewnić odpowiedni docisk skrzydeł do ościeżnicy. Należy jednak przy tym pamiętać, że poziom wyregulowania zależny jest od pory roku. Przed latem należy zapewnić możliwość „oddychania“ i wymiany powietrza z otoczeniem. Z kolei przed sezonem zimowym powinniśmy pozbyć się nieszczelności pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą, aby zapobiec utracie ciepła.
Kolejnym miejscem powstania nieszczelności jest łączenie ościeżnicy ze ścianą. W przypadku takiego problemu, najprostszym rozwiązaniem jest wypełnienie luk pianką montażową. Izolację można też wzmocnić folią paroszczelną od środka i folią przepuszczjącą parę od zewnątrz. Materiały te ograniczą dyfuzyjność połączenia i pianka poliuretanowa nie będzie narażona na wnikanie wilgoci.

Kolejną zaletą wykonania tych prac już teraz, jest łatwiejsza, niż przed zimą, dostępność odpowiednich specjalistów, którzy będa mogli wesprzeć Cię w realizacji tych zadań.

Zatem – do dzieła!

PS: fot. by Anne-Laure Maison