Jak ekonomicznie korzystać z klimatyzacji?

Jak ekonomicznie korzystać z klimatyzacji?

Wakacje w pełni, upały wróciły, klimatyzacje w naszych domach wesoło pomrukują… A skoro o klimatyzatorach mowa, nie zapominamy, że ważna jest również ekonomika ich działania. Oto lista kilku zasad, które pomogą Wam używać klimatyzatorów i uniknąć spustoszenia w portfelu.

Rady są zebrane dla użytkowników zarówno klimatyzacji centralnej oraz jednostek indywidualnych.

  1. Cieplej w nocy – podczas snu nie potrzebujemy tak chłodnego powietrza jak w dzień (organizm nie produkuje tyle energii, metabolizm zwalnia – nie dogrzewamy się sami), dlatego warto nieco podwyższyć temperaturę na godzinę lub dwie przed położeniem się spać.
  2. Zamknij otwory wentylacyjne w piwnicy/parterze – Piwnica lub parter (tam, gdzie jej nie ma) jest zazwyczaj najchłodniejszym miejscem w domu, dlatego warto zamknąć otwory wentylacyjne na najniższym poziomie domu (oczywiście w pomieszczeniach gdzie nie jest dystrybuowany gaz ziemny). Dzięki temu zimne powietrze nie będzie uciekać poprzez kanały wentylacyjne, tylko będzie się naturalnie rozprzestrzeniać po domu.
  3. Regularnie czyść i dezynfekuj swój klimatyzator – utrzymanie klimatyzacji w czystości jest najważniejszym warunkiem, który wpływa na jej efektywne i niedrogie funkcjonowanie. O tym dlaczego i jak to robić pisaliśmy już tu i tu.
  4. Sprawdź kanały klimatyzacyjne – sprawdź przewody, zwłaszcza te, które biegną przez przestrzenie bez klimatyzacji (np. strych, przedpokój, etc.), czy są szczelne oraz czy są odpowiednio izolowane. Zbyt słabo izolowane kanały są przyczyną ogrzewania przez powierzchnie ścianek zimnego powietrza wewnątrz kanału, a przecież nikogo nie cieszy płacenie za średnio chłodne powietrze.
  5. Optymalnie zaaranżuj wnętrze pomieszczeń – nieodpowiednie ustawienie mebli może spowodować, że zimne powietrze wydostające się z jednostki klimatyzacyjnej doskonale chłodzi oparcie kanapy albo tył biurka, a przez to blokuje rozprzestrzenianie upragnionego chłodu. Warto dlatego przemyśleć ustawienie mebli wewnątrz chłodzonych pomieszczeń (choćby na czas intensywnego korzystania z klimatyzacji). Gdy przearanżowanie układu pomieszczenia jest niemożliwe, można poratować się specjalnymi plastikowymi nakładkami, które pomogą nakierować zimne powietrze w odpowiednim kierunku – nie jest to jednak w 100% efektywny sposób.
  6. Ustaw temperaturę na 24-25 stopni – zdaniem fachowców (Fachmistrzów) jest to temperatura, która pozwala na optymalne funkcjonowanie klimatyzatora. Jednocześnie nie zamrażając mieszkania klimatyzatorem nie spowodujemy zapalenia płuc u jego mieszkańców. Inną zasadą wyznaczania optymalnej temperatury jest ustawienie klimatyzatora na chłodzenie o 4-5 stopni niżej niż temperatura otoczenia.
  7. Oświetlenie: Wyłączenie zbędnego oświetlenia ograniczy emitowanie ciepła – warto zwrócić przy tej okazji uwagę na ilość światła, które wpada przez okna i być może odsonić rolety, czy zasłony. Oczywiście mając na uwadze jednocześnie, czy nadmiar słońca wpadający przez okna nie ogrzeje nadmiernie mieszkania i nie będzie po prostu uciążliwy.
  8. Czy ktoś jest w domu? Jeśli planujecie nieobecność warto po prostu wyłączyć klimatyzację oraz zasłonić wszytkie okna zasłonami. Co prawda, po powrocie do domu przez kilka minut pewnie będzie gorąco, ale dzięki zasłoniętym oknom słońce nie nagrzeje pomieszczeń ani mebli więc klimatyzator powinien sobie sprawnie poradzić z wychłodzeniem pomieszczenia.
  9. Nie zapomnij o wiatraku! Zazwyczaj decydujemy się na używanie albo wiaraka albo klimatyzacji. A przecież wiatrak świetnie się spisze jako urządzenie uzupełniające dla klimatyztora – wesprze cyrkulację chłodzonego powietrza, dzięki czemu klimatyzator nie będzie musiał wpompowywać tyle chłodnego powietrza, aby osiągnąć oczekiwany cel. A dodatkowo wiatraki potrzebują mniej energii elektrycznej niż jednostka kliamatyzatora, dlatego korzystanie z nich jest świetnym pomysłem.