Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #4 Pralka

Jak dbać o domowy sprzęt, by służył nam dłużej? - #4 Pralka

Jednym z najczęściej używanych sprzętów domowych podczas wakacji jest pralka. Regularnie pierze tony ręczników zwiezionych z nadmorskich plaż, ubrania wysmarowane błotem na koloniach i obozach, a i nasze ubrania często musimy zmieniać kilkukrotnie w ciągu dnia, aby czuć się świeżo podczas upałów. Warto dlatego podsumować jak dbać o nasze pralki i na co zwracać uwagę podczas ich eksploatacji.

Najczęstsze problemy: pralka się nie domyka; pralka nie pierze – wyskakują błędy; pralka nie pobiera wody; pralka dudni podczas prania; pralka przecieka.

Brzmi znajomo? Poniżej kilka rad, jak uniknąć powyższych problemów.

  1. Zawsze używaj środków do prania w pralce i używaj minimalnej ilości detergentu (więcej proszku/ płynu wcale nie determinuje lepiej wypranego prania). Środki do prania ręcznego produkują wiele więcej piany, co może prowadzić do osadzania osadu i powstawania kamienia na bębęnie, a w rezultacie do mechanicznego lub elektronicznego uszkodzenia pralki. Jest to bardzo istotne, gdyż nowoczesne pralki zużywają mniej wody również do płukania i często nie radzą sobie ze spłukaniem osadzonych mydlin i piany.
  2. Zredukuj również dodatek płynów zmiękczających oraz wybielaczy – one również produkują osad i kamień. Pamiętaj, że nowoczesne pralki zużywają mniej wody, stąd i ilość detergentów powinna zostać ograniczona.
  3. Opróżniaj zakończone pranie bezzwłocznie. Nie pozwól, aby wilgone ubrania pozostawały w pralce – to idealne środowisko do wyhodowania pleśni i nieprzyjemnego zapachu.
  4. Jeżeli nie używasz pralki, pozostaw uchylone drzwi, aby powietrze mogło bez przeszkód cyrkulować wewnątrz urządzenia. W ten sposób zapobiegniesz butwieniu i powstawaniu pleśni.
  5. Regularnie przecieraj gumową uszczelkę we drzwiach roztworem wody z octem (1:1). Usuwaj z wewnątrz resztki włosów, nici i inych pozostałości - są świetnym pożywieniem dla pleśni.
  6. Od czasu do czasu – raz jeden – dwa miesiące, warto wyczyścić pralkę dogłębnie i zrobić pralce pranie. Zamiast detergentu do kieszeni należy nalać trochę octu, a bezpośrednio do bębna filiżankę sody oczyszczonej. Następnie uruchom cykl prania o najwyższej temperaturze, a następnie dodatkowe płukanie. Taki zabieg zneutralizuje pH oraz uruchomi akcję usuwania kamienia i pleśni.
  7. Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu filtra – raz na kilka tygodni lub gdy dostrzeżesz następujące problemy: słabo odpływająca woda, nadmierne wibracje, mokre ubrania pomimo wirowania, przedłużone czasy cykli prania, przerwy podczas cyklu prania. Włosy, resztki materiałów i inne nieczystości mogą prowadzić do zatorowania filtra pompy.
  8. Zadbaj o to, aby szybkość wirowania była odpowiednio dopasowana nie tyko do rodzaju pranych tkani, ale również do ciężaru załadunku – szybsze wirowanie powoduje dodatkowe obciążenie wewnętrznych komponentów pralki.
  9. Upewnij się, że pralka stoi stabilnie. Niezbalansowana pralka będzie poddawana nadmiernym wibracjom, co może spowodować poluźnienie połączeń i spoiw lub spowodować inne wewnętrzne uszkodzenia.

Jeżeli jednak obserwujesz niepokojące zachowanie swojej praalki, najlepiej wezwij specjalistę (np. tu), który dokona odpowiedniej diagnozy i ewentualnej naprawy.