Popsuta pralka? Szukasz nowej? Sprawdź rynkowe nowości!

Popsuta pralka? Szukasz nowej? Sprawdź rynkowe nowości!

Zatrzymajmy się na chwilę przy pralkach. Tak przyzwyczaliśmy się do ich istnienia, że na co dzień nie docenamy jakim są dla nas odciążeniem. Badania natomiast dowodzą, że pralka jest 12 najważniejszym odkryciem wszechczasów - m.in. po kole, Internecie i telefonie, ale zdecydowanie przed lodówką, czy samochodem. Popatrzcie jakie udogodnienia mają najnowsze i najciekawsze modele.  

LG wprowadził nowy model pralki z ciekawą funkcją Twin Wash - pralka bliźniaczka.

Cechą charakterystyczną tej pralki jest wykorzystanie nieużywanej w innych pralkach przestrzeni pod frontowymi drzwiami do ładowania. Producent zamieścił tam... uwaga... jeszcze jedna pralkę! Dzięki temu możliwe jest robienie dwóch prań naraz z zupełnie innymi programami. Pralka na górze mieści standardowy ładunek, podczas gdy ta na dole jest mniej pojemna i może służyć do prania delikatnych tkanin, bądź odzieży sportowej. Co więcej podstawę piorącą można kupić oddzielnie, gdyż działa ona z każdym modelem pralki LG z załadunkiem od frontu. Super, prawda?

Samsung z kolei dostarczył na rynek nowy model Active Wash.

Jest to pralka z opcją ładowania prania przez górna pokrywę i z dodatkowo wbudowaną pod wiekiem umywalką do prania tkanin delikatnych (ręcznie) lub zamaczania czy prania wstępnego. Do umywalki kierowany jest dedykowany strumień wody, a jej powierzchnia w wypukłe prążki umożliwia delikatne pranie tkanin. Po zakończonym praniu w umywalce całą wodę oraz pranie można skierować bezpośrednio do głównego bębna. Prawda, że sprytne?


Jedną z ciekawszych nowinek jest też pralka Whirlpool Smart Top Load Washer and Dryer.

Producent wprowawdził niedawno na rynek model z załadunkiem od góry, którego praca może być kontrolowana i monitorowana przez aplikację mobilną – aplikacja jednocześnie śedzi nasz plan taryfowy energii elektrycznej. Co dzięki temu zyskujemy? Pralka może m.in. automatycznie wejść w tryb cichy, gdy jesteśmy w domu albo zrobić pranie w godzinach tańszej taryfy na energię, możemy ją włączyć i nią sterować z dowolnego miejsca poza domem oraz wiele więcej. Aplikacja, oprócz funkcji kontrolowania i monitorowania działań pralki ma również funkcję diagnozowania problemów, a nawet ich rozwiązywania. W praktyce wyglada to tak, że z pracy możemy nie tylko włączyć pranie oraz monitorwać jego przebieg, ale jeżeli wystapi jakaś awaria badź problem, aplikacja poinformuje nas o tym i jeszcze podpowie jak się rozprawić z kłopotem.

Innowacyjnym rozwiazaniem może pochwalić się też pralka Samsung, w której do czyszczenia prania zastosowano atomy srebra.

 

Za sprawą atomów cennego kruszcu pralka usuwa 99,9 procent bakterii - dzięki czemu rozprawi się nawet z pleśnią i stęchlizną ze sportowych ubrań, czy butów. Niestety nie we wszystkich krajach została ona jeszcze dopuszczona do sprzedaży z uwagi na to, że systemy z nanotechologią srebra nie zostały jeszcze uregulowane przez agencje ochrony środowiska. A szkoda!

Z kolei Xeros pracuje nad rozwiązaniem dla domu, które dotąd było głównie stosowane w użytku komercyjnym, jak hotele, szpitale, restauracje. Nowoczesna pralka będzie wymagać minimalnej ilości wody, ponieważ pranie ma odbywać się poprzez “wymasowanie” brudu z ubrań przez polimerowe korale.

Ciekawym rozwiaząniem na uporczywe plamy mogą pochwalić się m.in. pralka Electrolux Perfect Steam oraz GE Steam Assist. Producenci zastosowali parę do usuwania plam – jak się okazuje jest ona znacznie efektywniejsza niż woda. (A też i badziej przyjazna dla środowiska przy okazji.)

I jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie, które znajdziecie np. w niektórych modelach pralek Whirlpool i GE: automatyczny dozownik detergentu. Nie dość, że pralki dozują proszki i płyny do prania podczas trwania całego cyklu (co jest podobno bardziej efektywne niż umieszczenie całej porcji od razu), to jeszcze umożliwiają utrzymywać ładunek detergentu, który starcza nawet na 2 miesiące regularnej pracy pralki.

I na koniec rozwiązanie, które najbardziej przypadło nam do gustu.

Studenci z chińskiego uniwersytetu w Dalian zaprojektowali pralkę, która jest jednocześnie rowerem treningowym i napędzana jesi siłą ludzkich mięśni. Trenujący ładuje umieszczone w pralce akumulatory, które magazynują energię i zasilają pralkę. To rozwiązanie idealne dla dbających o kondycję ;)