LG wprowadził nowy model pralki z ciekawą funkcją Twin Wash - pralka bliźniaczka.
Cechą charakterystyczną tej pralki jest wykorzystanie nieużywanej w innych pralkach przestrzeni pod frontowymi drzwiami do ładowania. Producent zamieścił tam... uwaga... jeszcze jedna pralkę! Dzięki temu możliwe jest robienie dwóch prań naraz z zupełnie innymi programami. Pralka na górze mieści standardowy ładunek, podczas gdy ta na dole jest mniej pojemna i może służyć do prania delikatnych tkanin, bądź odzieży sportowej. Co więcej podstawę piorącą można kupić oddzielnie, gdyż działa ona z każdym modelem pralki LG z załadunkiem od frontu. Super, prawda?
Samsung z kolei dostarczył na rynek nowy model Active Wash.
Jest to pralka z opcją ładowania prania przez górna pokrywę i z dodatkowo wbudowaną pod wiekiem umywalką do prania tkanin delikatnych (ręcznie) lub zamaczania czy prania wstępnego. Do umywalki kierowany jest dedykowany strumień wody, a jej powierzchnia w wypukłe prążki umożliwia delikatne pranie tkanin. Po zakończonym praniu w umywalce całą wodę oraz pranie można skierować bezpośrednio do głównego bębna. Prawda, że sprytne?
Jedną z ciekawszych nowinek jest też pralka Whirlpool Smart Top Load Washer and Dryer.
Producent wprowawdził niedawno na rynek model z załadunkiem od góry, którego praca może być kontrolowana i monitorowana przez aplikację mobilną – aplikacja jednocześnie śedzi nasz plan taryfowy energii elektrycznej. Co dzięki temu zyskujemy? Pralka może m.in. automatycznie wejść w tryb cichy, gdy jesteśmy w domu albo zrobić pranie w godzinach tańszej taryfy na energię, możemy ją włączyć i nią sterować z dowolnego miejsca poza domem oraz wiele więcej. Aplikacja, oprócz funkcji kontrolowania i monitorowania działań pralki ma również funkcję diagnozowania problemów, a nawet ich rozwiązywania. W praktyce wyglada to tak, że z pracy możemy nie tylko włączyć pranie oraz monitorwać jego przebieg, ale jeżeli wystapi jakaś awaria badź problem, aplikacja poinformuje nas o tym i jeszcze podpowie jak się rozprawić z kłopotem.
Innowacyjnym rozwiazaniem może pochwalić się też pralka Samsung, w której do czyszczenia prania zastosowano atomy srebra.
Za sprawą atomów cennego kruszcu pralka usuwa 99,9 procent bakterii - dzięki czemu rozprawi się nawet z pleśnią i stęchlizną ze sportowych ubrań, czy butów. Niestety nie we wszystkich krajach została ona jeszcze dopuszczona do sprzedaży z uwagi na to, że systemy z nanotechologią srebra nie zostały jeszcze uregulowane przez agencje ochrony środowiska. A szkoda!
Z kolei Xeros pracuje nad rozwiązaniem dla domu, które dotąd było głównie stosowane w użytku komercyjnym, jak hotele, szpitale, restauracje. Nowoczesna pralka będzie wymagać minimalnej ilości wody, ponieważ pranie ma odbywać się poprzez “wymasowanie” brudu z ubrań przez polimerowe korale.
Ciekawym rozwiaząniem na uporczywe plamy mogą pochwalić się m.in. pralka Electrolux Perfect Steam oraz GE Steam Assist. Producenci zastosowali parę do usuwania plam – jak się okazuje jest ona znacznie efektywniejsza niż woda. (A też i badziej przyjazna dla środowiska przy okazji.)
I jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie, które znajdziecie np. w niektórych modelach pralek Whirlpool i GE: automatyczny dozownik detergentu. Nie dość, że pralki dozują proszki i płyny do prania podczas trwania całego cyklu (co jest podobno bardziej efektywne niż umieszczenie całej porcji od razu), to jeszcze umożliwiają utrzymywać ładunek detergentu, który starcza nawet na 2 miesiące regularnej pracy pralki.
I na koniec rozwiązanie, które najbardziej przypadło nam do gustu.
Studenci z chińskiego uniwersytetu w Dalian zaprojektowali pralkę, która jest jednocześnie rowerem treningowym i napędzana jesi siłą ludzkich mięśni. Trenujący ładuje umieszczone w pralce akumulatory, które magazynują energię i zasilają pralkę. To rozwiązanie idealne dla dbających o kondycję ;)