6 wskazówek jak oszczędzać wodę

6 wskazówek jak oszczędzać wodę

W naszej szerokości geograficznej nie dotykają nas kataklizmy, które powodują ograniczenie wody, dlatego często nieświadomie zużywamy ją nierozważnie. Jeżeli nie przekonuje nas ekologia i fakt, że zasób czystej wody jest ograniczony, niech przekona nas portfel. Stosując proste zasady i dbając o system hydrauliczny naszego domu możemy zaoszczędzić zauważalne sumy.

  • Poszukaj przecieków: Cieknący kran i prysznic mogą spowodować zmarnowanie hektolitrów wody – to tylko kwestia dni. Zamów hydraulika i pozbądź się tego problemu!
  • Naczynia: Gdy zmywasz ręcznie, nie rób tego pod ciągłym strumieniem wody. A zmywarkę włączaj zawsze wtedy, kiedy jest już pełna.  
  • Zakręcaj wodę: Najprostszym sposobem jest jej zakręcanie podczas mycia zębów, twarzy, golenia, namydlania się pod prysznicem – tak prosty zabieg pozwoli na zaoszczędzenie bardzo znaczących ilości wody.  
  • Świadomie zarządzaj załadunkiem w pralce: Wybierz program mniejszego zużycia wody, gdy pralka jest załadowana tylko do połowy, bądź włączaj pralkę dopiero wtedy, gdy jest już pełna. Zapieraj mocniejsze plamy i zabrudzenia, aby unikać ponownego prania.  
  • Unikaj niepotrzebnego spłukiwania toalety: Nie używaj toalety jako kosza na śmieci - chusteczki, lub drobne nieczystości wyrzucaj do kosza. Również rozważ zamontowanie spłuczki z możliwością wyboru obfitości strumienia – jeśli jej jeszcze nie masz.  
  • Podlewaj ogród, kiedy tego naprawdę potrzebuje oraz załóż na ten cel zawór techniczny: Przestrzegaj zaleceń miasta w zakresie podlewania ogrodu – w czasie suszy niektóre miasta limitują możliwości przeznaczania wody na ten cel. Ponadto podlewaj rano – aby upał nie odparował natychmiast wylanej wody. Zadbaj też o to, aby automatyczne podlewacze kierowały strumień wody na ziemię, a nie na chodnik, czy ulicę. Ponadto załóż w ogrodzie kran techniczny – wówczas nie będziesz obciążany opłatami za odprowadzanie ścieków.

Jeżeli masz więcej pytań, bądź potrzebę pomocy hydraulika oczywiście dzwoń po Fachmistrza!

 

Podobne wpisy: