Najczęstsze awarie instalacji hydraulicznej

Najczęstsze awarie instalacji hydraulicznej

Nawet najlepiej wykonana i najbardziej szczelna instalacja hydrauliczna po pewnym czasie sprawia problemy. Z niektórymi można poradzić sobie samemu, jednak większość z nich wymaga wizyty specjalisty. Jeśli nie mamy pewności, że samodzielnie i z pozytywnym skutkiem podołamy naprawie, zdecydowanie bezpieczniej jest wezwać hydraulika. Jakie są najczęstsze usterki instalacji?

 

Cieknący kran

Ten problem pojawia się w wielu domach. Oprócz tego, że często odgłos kapiącej miarowo wody jest irytujący, usterka ta wiąże się również z niepotrzebnymi kosztami. Nawet jeśli nie zwracamy większej uwagi na cieknący kran, warto się zająć tą awarią ze względu na oszczędność – pozostawiona sama sobie może spowodować spore straty wody, co oczywiście przekłada się na wyższe rachunki. Przyczyną usterki zazwyczaj jest stara uszczelka, którą wystarczy wymienić. Można to zrobić samemu zakręcając wcześniej zawór wody oraz zwracając uwagę na odpowiednie ułożenie wymienianego elementu. Oczywiście może się zdarzyć, że kran cieknie z powodu bardziej skomplikowanej awarii, a wtedy warto jednak zadzwonić po specjalistę – hydraulik z dużym doświadczeniem szybko zdiagnozuje przyczynę problemu.

 

 

 

Zapchany odpływ 

Tego typu awaria zdarzyć się może w każdym domu – wystarczy chwila nieuwagi, aby do odpływu umywalki, wanny lub sedesu wpadł jakiś przedmiot. Bardzo często zdarza się, że zator powstał w wyniku gromadzenia się włosów, resztek jedzenia bądź kawałków papieru. Problem z zapchanym odpływem jest bardzo łatwy do zdiagnozowania – po prostu woda spływa znacznie wolniej, albo i wcale. Czasem usterka ta pojawia się nagle, a niekiedy problem narasta stopniowo, a wtedy warto podjąć odpowiednie działania. Przede wszystkim należy usunąć w miarę możliwości włosy lub resztki jedzenia powodujące zator, a następnie zastosować środki chemiczne przeznaczone specjalnie do udrażniania rur – są one łatwo dostępne w wielu sklepach. W większości przypadków to wystarcza, jednak zdarza się, że niekiedy konieczna jest pomoc hydraulika. Specjaliści mają specjalne spirale z ostro zakończonym końcem, za pomocą których można szybko i sprawnie usunąć zator. Tego typu usługi hydrauliczne nie są kosztowne, dlatego warto się na nie zdecydować.

 

 

Zapowietrzona instalacja grzewcza

Problem z zapowietrzonymi grzejnikami nieco częściej dotyczy mieszkań w starym budownictwie wyposażonych w żeliwne kaloryfery. Te nowe mają specjalne odpowietrzniki, dzięki którym usunięcie nadmiaru powietrza nie jest większym kłopotem. Usterkę bardzo łatwo jest rozpoznać przykładając dłoń do grzejnika – jeśli jest chłodny lub całkowicie zimny z jednej strony, niewątpliwie oznacza to zapowietrzenie. W takich sytuacjach woda gromadzi się w dolnej części kaloryfera utrudniając wymianę ciepła. W efekcie pomieszczenia są niedostatecznie ogrzane, co skutkuje gromadzeniem się wilgoci i pojawieniem się grzyba. Jeśli mamy grzejniki starszego typu, wizyta specjalisty to konieczność, z tymi nowszymi z pewnością poradzimy sobie sami.

Podobne wpisy: