Nie tylko otwieranie domowych zamków – w czym jeszcze może pomóc ślusarz?

Nie tylko otwieranie domowych zamków – w czym jeszcze może pomóc ślusarz?

Ślusarz to fachowiec, który kojarzy się przede wszystkim z osobą potrafiąca otworzyć drzwi do mieszkania w awaryjnych sytuacjach. Zazwyczaj dzwonimy po niego kiedy zgubimy klucze, jednak to nie jedyny przypadek, kiedy skorzystamy z jego pomocy.

       

Czym zajmuje się ślusarz?

Wiele osób kojarzy ślusarza jako fachowca od zamków. Ten specjalista sprawdzi się, kiedy zgubimy klucze, albo zatrzaśniemy je w mieszkaniu, a także w przypadkach, gdy zatrzaśniemy kluczyki do auta wewnątrz pojazdu. Po jego pomoc sięgamy, kiedy chcemy wymienić zamek w drzwiach na nowy, ponieważ ten poprzedni się zacina, albo chcemy zapewnić sobie i innym domownikom większe bezpieczeństwo i decydujemy się na zamek antywłamaniowy. Ślusarz może też podpowiedzieć jakie rozwiązania w konkretnym przypadku będą najlepsze i zagwarantują w najwyższym stopniu ochronę przed złodziejami i innymi nieproszonymi gośćmi. Fachowiec ten otworzy też awaryjnie sejf, a ponadto zajmuje się także naprawą wszelkiego rodzaju zamków. Jednak to nie wszystko.

 

usługi ślusarskie

 

Co oprócz zamków? 

Zgodnie z charakterystyką tego zawodu ślusarz to rzemieślnik zajmujący się obróbką metalu na zimno, przy czym wyróżnić można specjalistę samochodowego, urządzeń komunalnych, wyrobów artystycznych, konstrukcji stalowych czy sprzętu domowego. Wykonuje on różnego rodzaju przedmioty metalowe, a ponadto do jego zadań należy ich montaż oraz naprawianie urządzeń technicznych. Dawniej to rzemiosło wiązało się z kowalstwem i chociaż zgodnie z tradycją usługi ślusarskie dotyczą wykonywania takich wyrobów, jak zamki, klucze czy okucia lub narzędzia, obecnie zawód ten oferuje znacznie więcej.

 

Inne zadania dla ślusarza

Wbrew pozorom ślusarz zajmuje się nie tylko wykonywaniem, wymianą i naprawą zamków, czy też ich awaryjnym otwieraniem. Zależnie od specjalizacji może on też robić i naprawiać narzędzia służące do skrawania i obróbki metali oraz przyrządy do pomiaru i kontroli, konserwować i naprawiać sprzęt mechaniczny, wykonywać elementy ozdobne z metalu czy zajmować się końcową obróbką metalu w produkcji jednostkowej.

 

Kiedy dzwonić po ślusarza?

Z całą pewnością w sytuacjach, kiedy mamy problemy z otwarciem różnego rodzaju zamków – niezależnie od tego czy jest to zamek w drzwiach wejściowych, samochodowych, albo od szuflady. Warto jednak wiedzieć, że ślusarz zajmuje się nie tylko tego typu zleceniami, ale również może wykonać elementy dekoracyjne wnętrz, ozdobne stoliki i świeczniki z metalu, bramy, parkany, balustrady, a nawet wózki wystawiennicze i stelaże na ciasto lub owoce. Z usług tych fachowców skorzystają więc zarówno właściciele cukierni, osoby poszukujące fachowców potrafiących wykonać efektowne ogrodzenie według ich projektu czy zapominalscy i roztargnieni, którzy często gubią klucze. Na szczęście wielu fachowców oferuje tzw. pogotowie ślusarskie, a więc pomoc niezależnie od pory dnia i z krótkim czasem dojazdu do klienta. Dzięki temu klienci mogą liczyć na szybką interwencję nawet w środku nocy.

 

Podobne wpisy: