Naprawa AGD: zmywarka i jej najczęstsze usterki

Naprawa AGD: zmywarka i jej najczęstsze usterki

Zmywanie naczyń należy do najmniej lubianych obowiązków domowych. Na szczęście w obecnych czasach gospodynie mogą skorzystać ze sprzętu AGD, a zmywarki coraz częściej traktowane są jako niezbędne urządzenie w kuchni.

 Lodówka, piekarnik, kuchenka gazowa lub elektryczna czy mikrofalówka to sprzęty, bez których trudno wyobrazić sobie w obecnych czasach codzienne gotowanie. Tego typu urządzenia coraz częściej traktowane są jako wyposażenie standardowe. Coraz częściej też planując wystrój kuchni uwzględniamy w niej miejsce na zmywarkę i nic dziwnego – korzystanie z niej pozwala zaoszczędzić czas, a ponadto znacznie ułatwia utrzymanie pomieszczenia w czystości. Niestety, zdarza się, że ten sprzęt odmawia posłuszeństwa, a samodzielna naprawa zmywarek nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jakie usterki występują najczęściej i z którymi można sobie poradzić bez wzywania fachowca? 

 

Zmywarka nie działa

Jeśli urządzenie nie reaguje, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wtyczka została włożona do kontaktu, woda odkręcona, a drzwiczki zamknięte prawidłowo. W sytuacji gdy mimo to zmywarka nie daje się uruchomić, przyczyną problemu może być przepalony bezpiecznik albo spięcie w instalacji elektrycznej. Rozwiązaniem będzie wymiana bezpiecznika i weryfikacja stanu instalacji elektrycznej – to zadanie warto powierzyć fachowcowi, który w bezpieczny sposób znajdzie przyczynę awarii i ją usunie.

  

Pozostałości piasku lub granulek

Taki problem pojawia się, kiedy filtry są zatkane, albo zamontowane w nieprawidłowy sposób. Zazwyczaj pomaga dokładne oczyszczenie filtra pod bieżącą wodą oraz ponowny montaż – w razie potrzeby należy go dokręcić.

 

 naprawa zmywarki

 

 

Pozostałości środków czyszczących w zmywarce

Jeśli po zakończeniu programu zmywania w urządzeniu pozostają resztki detergentów, może to świadczyć o zablokowaniu dozownika przez zbyt ciasno ułożone naczynia, lub uszkodzeniu jego mechanizmu. Przed ponownym uruchomieniem urządzenia trzeba sprawdzić, czy umieszczone w nim przedmioty nie blokują dozownika. Jeśli został on uszkodzony, konieczna jest jego wymiana.

  

Zmywarka nie podgrzewa wody

Ta usterka wymaga wizyty fachowca – samodzielna naprawa AGD w tym przypadku nie jest możliwa, ponieważ uszkodzeniu najprawdopodobniej uległa grzałka. Chociaż sami jej nie naprawimy, specjalista powinien poradzić sobie z tym zadaniem bez większych problemów.

 

Zmywarka nie wylewa wody

Jeśli po zakończonym programie zmywania na dnie urządzenia stoi woda, trzeba ją usunąć za pomocą niewielkiego naczynia, a następnie odkręcić i dokładnie oczyścić pompę wyrzutową. Aby zapobiec temu problemowi w przyszłości należy przed umieszczeniem naczyń w zmywarce pamiętać o usunięciu z nich resztek jedzenia, które zatykają odpływ.

 

Naprawa pralek, lodówek czy kuchenek elektrycznych często wymaga wizyty specjalisty. Zdarza się jednak, że niektóre usterki są na tyle niegroźne, że bez większych problemów usuniemy je samodzielnie. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby wykonać to zadanie, znacznie rozsądniej będzie zadzwonić po fachowca.

Podobne wpisy: