Najpowszechniejsze usterki pralek – kiedy naprawa jest opłacalna?

Najpowszechniejsze usterki pralek – kiedy naprawa jest opłacalna?

 

Pralka to jedno z tych urządzeń AGD, bez którego trudno wyobrazić sobie wykonywanie codziennych obowiązków domowych. Niestety, podobnie jak każdy inny sprzęt tego typu, może ona ulegać awariom. Jakie są najczęstsze przyczyny usterek?

   

Bęben pralki

Jeśli bęben pralki nie obraca się, chociaż silnik urządzenia działa bez zarzutu, prawdopodobnie przyczyną problemu jest pasek klinowy. W przypadku ślizgającego się paska trzeba poprawić jego naciąg na wsporniku regulacyjnym, a zerwany należy wymienić. Zdarza się też, że bęben pralki pracuje zbyt głośno. Powodem takiej sytuacji są najczęściej poluzowane śruby mocujące, które powinno się dokręcić, albo zużyte amortyzatory bądź łożyska bębna – te elementy wymagać będą wymiany. O awarii bębna świadczą też ślady smaru na wypranych ubraniach, co oznacza zużycie uszczelek przy łożyskach osi bębna. W takiej sytuacji usterkę można naprawić wymieniając uszczelki.

 

Programator

Należy on do najważniejszych części pralki decydujących o jej sprawnym działaniu. O awarii programatora świadczą zakłócenia w przebiegu procesu prania, jak np. zacinanie się lub pomijanie niektórych etapów. Uszkodzony programator wymaga wizyty fachowca, który wymieni jego silniczek. Zdarza się, że nawet prawidłowo wykonana usługa specjalisty nie rozwiązuje problemu – dotyczy to tych sytuacji, kiedy awarii ulegają również inne części programatora. Wtedy konieczna może okazać się wymiana całego elementu.

 

Pompa i filtr wody

O problemach z pompą lub filtrem świadczy wyciekanie wody z pralki podczas jej pracy. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy filtr nie jest zapchany. Należy regularnie usuwać gromadzący się na nim osad, aby nie dopuścić do tego typu sytuacji. Jeśli filtr jest czysty, a mimo to pralka wypuszcza wodę, przyczyną problemu najprawdopodobniej jest pompa. Najczęściej dochodzi do uszkodzenia uszczelek pierścieniowych w tej części, które należy wymienić jak najszybciej.

 

naprawa pralek

  

Naprawa pralek – czy to się opłaca?

Awaria sprzętu AGD zdarza się najczęściej już po terminie gwarancji. W takiej sytuacji nierzadko zastanawiamy się, czy nie warto kupić nowego urządzenia, które posłuży dłużej, a w dodatku ma więcej wygodnych funkcji. Czy to rzeczywiście się opłaca? Wiele zależy od tego, ile kosztuje naprawa AGD. W przypadku wymiany uszczelek czy naciągnięcia paska klinowego pralki poniesiony koszt zazwyczaj nie przekracza 200zł; za naprawy trudne i skomplikowane, jak np, związane z programatorem albo wymianą zbiornika bębna, trzeba będzie zapłacić ponad dwa razy więcej. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zadzwonienie po fachowca, który zdiagnozuje przyczynę problemów i wyceni koszt naprawy. Specjalista podpowie też, czy usuwanie usterki jest w konkretnym przypadku opłacalne, czy też lepiej dołożyć kilkaset złotych i kupić nowy sprzęt. Jeśli problem z pralką to kolejna w krótkim czasie awaria tego urządzenia, warto jednak pomyśleć o jej wymianie – zdarza się, że poniesione wydatki związane z naprawą przekraczają jej wartość, a wtedy zakupy są rozsądniejszym rozwiązaniem.

 

Podobne wpisy: