Żywotność sprzętu AGD – najczęstsze usterki lodówek

Żywotność sprzętu AGD – najczęstsze usterki lodówek

Lodówki to element wyposażenia niemal każdej kuchni. Dostępne obecnie chłodziarki nie tylko umożliwiają dłuższe przechowywanie produktów żywnościowych, ale też mają wiele wygodnych funkcji i dodatków, jak np. sygnalizator otwartych drzwi, automatyczne rozmrażanie czy specjalna komora przedłużająca świeżość warzyw. Niestety zdarza się, że ulegają one awariom.

Awaria lodówki nierzadko powoduje panikę, zwłaszcza jeśli usterka ma miejsce latem, kiedy panują wysokie temperatury. Zdarza się jednak, że brak chłodzenia wywołany jest mało poważną usterką lub zaniedbaniami ze strony użytkowników. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy jest ona ustawiona w odpowiednim miejscu i właściwej odległości od ścian, innych mebli lub przedmiotów. Ważne jest też regularne czyszczenie jej wnętrza. Jakie są najczęstsze przyczyny awarii lodówki? 

 

Nieprawidłowe ustawienie

Chłodziarka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego miejsca. Nie może stać w pobliżu źródeł ciepła czy na stanowisku nasłonecznionym, a także zbyt blisko ściany. W przeciwnym razie będzie chłodziła zbyt mocno albo za słabo. Zdarza się też, że urządzenie wydaje „dziwne” dźwięki – odgłosy bulgotania lub przelewania są całkowicie normalne, ale hałasy odbiegające od normy nierzadko oznaczają nieprawidłową pracę termostatu, sprężarki lub układu chłodniczego. Przyczyną problemów bardzo często jest niewłaściwe ustawienie urządzenia, a więc za blisko ściany czy mebli. Inny powód to nieprawidłowe wypoziomowanie lodówki, które można poprawić obniżając lub podwyższając nóżki.

 

 

 

Niewłaściwe użytkowanie

 Bardzo często przyczyną kłopotów z lodówką jest jej niewłaściwe użytkowanie. Pozostawianie przez długi czas otwartych drzwi urządzenia albo wstawianie do niego ciepłych jeszcze potraw sprawia, że chłodziarka pracuje za mało wydajnie albo z za dużą mocą. W takiej sytuacji należy sprawdzić stan uszczelek przy drzwiach, ale też zadbać o właściwe rozmieszczenie produktów wewnątrz, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Innym problemem wynikającym z niewłaściwego użytkowania lodówki jest zbieranie się wody w dolnej części urządzenia, najczęściej spowodowane zatkaniem otworu służącego do odprowadzania wilgoci. Wystarczy go udrożnić za pomocą specjalnego przepychacza, który zazwyczaj dołączany jest do urządzenia przez producenta.

 

Inne usterki

Naprawa lodówek jest konieczna w sytuacji, kiedy uszkodzeniu ulegają jej istotne części. Przykładem może być nieprawidłowe funkcjonowanie termostatu, albo rozszczelnienie układu chłodzenia, co wymaga nabicia chłodziarki gazem. Jeśli urządzenie pracuje głośno pomimo właściwego ustawienia i wypoziomowania, najprawdopodobniej przyczyną problemu jest uszkodzony agregat, co niestety wymaga wymiany całego urządzenia, ale na szczęście nie zdarza się często. W przypadku gdy lodówka grzeje zamiast chłodzić, mogło dojść do przedostania się oleju do układu chłodzącego, np podczas jej przenoszenia, a wtedy naprawa AGD również nie pomoże i trzeba liczyć się z koniecznością zakupu nowego urządzenia.

Podobne wpisy: