Jakie koszty może nieść ze sobą naprawa pralki?

Jakie koszty może nieść ze sobą naprawa pralki?

 Większość osób robi pranie co najmniej raz w tygodniu, w dużych rodzinach pralka uruchamiana jest jednak znacznie częściej, a nawet codziennie. Jeśli urządzenie to ulega uszkodzeniu, konieczne jest jak najszybsze usunięcie usterki. Najlepiej wezwać fachowca, który zdiagnozuje problem i wyceni koszty naprawy.

 Nowoczesne pralki wyposażane są w szereg praktycznych funkcji, które poprawiają jakość prania, ale też zapewniają komfortowe użytkowanie urządzenia. Specjalne programy do tkanin wełnianych i jedwabnych, jeansów czy odzieży sportowej oraz opóźnienie startu to nie jedyne udogodnienia. Nowoczesny sprzęt AGD sam waży brudną bieliznę i na tej podstawie dozuje optymalną ilość detergentów i wody. Tego typu funkcje sterowane są elektronicznie, dlatego pralki mogą ulegać awariom, nawet jeśli użytkujemy je zgodnie z zaleceniami producenta. Jakie są koszty naprawy?

 

Koszt zależy od usterki

Naprawa AGD obejmuje swoim zakresem szereg usług – od usunięcia drobnych usterek, aż po prace wymagające sporo wysiłku, uwagi i czasu. Ich koszt zależy więc w dużej mierze od tego, jaka część urządzenia uległa uszkodzeniu. Za niewielkie naprawy zapłacimy mniej niż 100zł. Usługi mało skomplikowane, do których należy np, wymiana paska klinowego, to koszt rzędu ok. 150zł; za proste naprawy wewnątrz urządzenia, a więc np. wymianę termostatu, trzeba zapłacić ok. 180zł. Im bardziej skomplikowane i trudne prace, tym wyższy całkowity koszt naprawy. W przypadku wymiany grzałki czy elektrozaworu pompy należy liczyć się z wydatkiem na poziomie ok. 240 zł, za wymianę amortyzatorów pralki zapłacimy 300zł, programatora – 360 zł., łożysk – 420 zł, a zbiornika bębna pralki – 480 zł. Naprawa pralek wymaga z pewnością fachowej wiedzy i doświadczenia w tego typu pracach. Tylko fachowiec będzie w stanie szybko i trafnie zdiagnozować problem i efektywnie go usunąć, dlatego jeśli nasz sprzęt AGD nie działa jak należy, trzeba jak najszybciej zadzwonić po specjalistę. Pamiętajmy, że w przypadku ekspresowych usług do powyższych cen należy doliczyć ok. 30%.

 

 naprawa pralek

 

Czy opłaca się naprawiać?

Analizując koszty naprawy pralki, a zwłaszcza usuwanie poważniejszych usterek, nietrudno zauważyć, że dokładając kilkaset złotych możemy mieć zupełnie nowe urządzenie. Nasuwa się więc wątpliwość, czy zatrudnienie fachowca jest opłacalne. Odpowiedź nie jest jednoznaczna – zdarza się, że jedna usterka to tylko początek całej serii kosztownych w usunięciu awarii. Oczywiście nie jest reguła, bo naprawa pralki może sprawić, że posłuży nam ona bez większych problemów przez kilka kolejnych lat. Jeśli urządzenie jest stosunkowo nowe i do tej pory nie sprawiało kłopotów, rozsądniejsza wydaje się naprawa. Stary sprzęt, który w ostatnim czasie często nas zawodził, być może lepiej wymienić na nowy. Warto też skonsultować się z fachowcem, który podpowie jakie rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku konkretnego egzemplarza. Jeśli naprawa jest kosztowna i nieopłacalna, specjalista sam zasugeruje, że korzystniej będzie kupić nową pralkę.

Podobne wpisy: