Na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki?

Na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki?

Zakup nowej lodówki to nie lada wyzwanie – ma służyć na lata, odznaczać się najwyższą jakością w stosunku do ceny i skutecznie chronić nasze pożywienie przed zepsuciem. Co zatem mają nam do zaoferowania producenci?

 

Typy urządzeń chłodniczych

Podstawowe kryterium, od którego zaczynamy wybór lodówki to jej przeznaczenie. Czy ma mieścić się w niej także zamrażarka? Czy nasza rodzina jest duża, a zatem czy potrzebujemy lodówki -dwu, a może czterodrzwiowej? Na rynku poza specjalistycznymi urządzeniami, np. do schładzania alkoholi, do wyboru mamy chłodziarki, chłodziarko-zamrażarki, lodówki pod zabudowę oraz side-by-side. Ostatnia kategoria dotyczy lodówek o dużej pojemności, które cechują się rozmieszczeniem części chłodzącej i mrożącej obok siebie. Ich dodatkowym atutem może stać się automatyczna kostkarka lodu. Jak widać, wybór tych elementów jest niezwykle subiektywny, toteż niezwykle trudno wskazać na „lodówkę idealną”.

 

Ilość pobieranej energii

Każda lodówka przypisana jest do tzw. kategorii energetycznej, która oznacza stopień zużycia energii elektrycznej. Oznacza się je literami od A do G, przy czym kat. „A” mówi nam o zużyciu najmniejszej ilości prądu, a „G” o największej. Wraz z rozwojem energooszczędnych rozwiązań możemy jednak zauważyć rozwój kategorii „A+”, gdzie każdy dodatkowy plusik oznacza mniejsze zużycie energii o mniej więcej 20%. Największą energooszczędnością cechują się zatem lodówki z oznaczeniem „A+++”, które mogą być dużo droższe od swych poprzedniczek. Jednocześnie jednak inwestycja w „zielone” rozwiązania szybko może nam się zwrócić. Lodówka to bowiem największy „pożeracz” domowego budżetu.

 

naprawa lodówek

 

Dodatkowe funkcje

Popularną funkcją w lodówkach nowszej generacji jest system „no frost”, a więc system zapobiegający gromadzeniu się szronu na produktach. Z pewnością warto, aby nasza lodówka go posiadała. Ponadto nowoczesna lodówka powinna sama się rozmrażać oraz posiadać choćby jedną komorę z niższą temperaturą  (wynoszącą zazwyczaj 0°) oraz rozwiązaniem antybakteryjnym, idealnym np. do przechowywania wędlin, co zapewni ich świeżość na dłużej. W tym momencie należy wspomnieć, że temperatura w lodówce powinna być większa od 0°, ale mniejsza niż 5°. Chcąc kupić lodówkę wykonaną ze stalowej powierzchni koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na to, czy nie zostają na jej powierzchni odbite ślady rąk. Zapobiegnie temu lodówka z systemem „antyfinger print”. 

 

Lodówki używane

Coraz więcej osób decyduje się również na zakup sprzętu używanego. Czy słusznie? Zdania są podzielone, jednak warto przytoczyć tutaj argumenty „za”. Naprawa lodówek najnowszych generacji sprowadza się często do tego, że… bardziej opłaca się kupić nowy sprzęt. W przekonaniu wielu, pozyskanie leciwego sprzętu i jego potencjalna reparacja będzie wciąż bardziej korzystne dla naszego  budżetu. Dodatkowym argumentem jest tutaj fakt, że wiele serwisów, w których odbywa się naprawa AGD oferuje nawet kilkumiesięczną gwarancję na zakupiony, używany sprzęt.

Podobne wpisy: