Tych napraw nigdy nie wykonuj samodzielnie!

Tych napraw nigdy nie wykonuj samodzielnie!

Znasz amerykańskie programy w stylu „co by było gdyby…”, w których śmiałkowie na własną rękę podejmują się różnych robótek? To świetnie, gdyż jak dobrze wiesz, historie te rzadko kończą się dla nich szczęśliwie. Mimo to wciąż wiele osób próbuje podejmować się wielu napraw i instalacji sprzętów na własną rękę, które sprawiają wrażenie całkiem bezpiecznych. 

Gdy telefon wpadnie do wody

Gotowanie lub pobyt nad wodą. Chwila nieuwagi i… telefon cały zalany. Często gorączkowo pragniemy przywrócić go do sprawności na własną rękę. Do najczęstszych błędów należy wówczas próba suszenia sprzętu i jego naładowanie (woda zazwyczaj sprawia, że telefon rozładowuje się). Może wówczas powstać zwarcie, dojdzie też do spalenia laminatu płyty głównej lub układu scalonego. Nawet, jeśli wydaje się nam, że nie doszło do wielkich szkód, zniszczenia mogą nie być widoczne gołym okiem. Proces korozji może być powolny, a urządzenie – nawet jeśli początkowo wydaje nam się, że działa dobrze - może wkrótce zacząć szybko się rozładowywać, a w najgorszym przypadku stać się zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. Może dojść nawet do zapłonu urządzenia, a zatem w przypadku zalanego telefonu czym prędzej udajmy się fachowca. Polecane na wielu forach suszenie sprzętu w ryżu i jego pozorne rezultaty mogą okazać się zwodnicze i groźne!

 

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie domowe, szczególnie ogrodowe wydaje się być z nieuzasadnionych przyczyn wielu osobom błahostką. Faktem jest, że instalacja niskonapięciowa (a więc o wartości 12 lub 24V) może zostać wykonana przez nas samodzielnie. Jednocześnie jednak montaż takiej instalacji wymaga podłączenia transformatora redukującego. Instalacja niskonapięciowa wykonana samodzielnie musi być wykonana z niezwykłą starannością – przewody muszą znaleźć się odpowiednio nisko, by nie zagrażały bezpieczeństwu. Lepiej więc będzie pokusić się o zamówienie fachowca i montaż instalacji zasilanej napięciem sieciowym. Elektryk zabezpieczy nasz ogród, a dodatkowo zamontowana przez niego instalacja o wartości 230V pozwoli nam na podłączanie rozmaitych elektronarzędzi. Próba naprawy czy montażu tego typu instalacji powinna być zatem wykonana wyłącznie przez doświadczonego specjalistę!

 

 naprawy elektyczne

 

Awaria instalacji elektrycznej

Gdy światło nagle gaśnie, przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w uszkodzeniu sieci elektrycznej, przeciążeniu na skutek korzystania z kilku sprzętów wymagających pobierania dużej ilości energii lub modernizacji sieci, o której powinien poinformować nas dostawca prądu. Niemniej jednak sami możemy sprawdzić czy w skrzynce rozdzielczej nie nastąpiły jakieś zmiany. Z pewnością zaś nie możesz samodzielnie podejmować się wymiany uszkodzonego bezpiecznika. Usługi elektryczne świadczone przez doświadczonych elektryków stają się koniecznością również wtedy, gdy doszło do zniszczenia przewodu znajdującego się pod ścianą lub gdy zepsuciu uległo urządzenie o bardzo dużej mocy. Pamiętaj, że częste problemy z instalacją mogą doprowadzić do pożaru!

Podobne wpisy: