Kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna – wady i zalety

Kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna – wady i zalety

 

Płyta grzejna należy do tych elementów wyposażenia kuchni, bez którego nie wyobrażamy już sobie codziennego przygotowywania posiłków. Podczas wymiany kuchenki wiele osób zadaje sobie pytanie jakie urządzenie sprawdzi się lepiej – kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna? Poznaj wady i zalety obu tych rozwiązań.

 

Kuchenka gazowa – tylko dla tradycjonalistów?

Cieszy się ona niemałą popularnością ze względu na niską cenę oraz wygodę użytkowania. Uważana jest też za mniej awaryjną, a naprawa kuchenek gazowych zwykle nie jest kosztowna. Wśród ich niewątpliwych zalet wymienić można fakt, że nie trzeba kupować specjalnych garnków, które umożliwią przygotowanie posiłku, obsługa jest bardzo łatwa, a moc palnika można zwiększać po prostu odkręcając pokrętło. Ważne jest również to, że w przypadku awarii instalacji elektrycznej czy nagłego odłączenia prądu, gotowanie będzie w dalszym ciągu możliwe. A jakie są wady kuchenek gazowych? W razie nieszczelności instalacji korzystanie z niej doprowadzić może do groźnego w skutkach wybuchu. Ponadto podczas gotowania nietrudno o poparzenia – garnki nagrzewają się, stąd zachowanie ostrożności w trakcie przygotowywania potraw jest koniecznością. Jeśli zupa lub sos wykipią, łatwo o przypalenie, a wtedy jedynym sposobem na doczyszczenie kuchenki będzie szorowanie. Trudne utrzymanie w czystości zaliczyć można więc do wad tego typu kuchenek.

 

naprawa kuchenek gazowych 

 

Płyta indukcyjna – czy na pewno idealna?

Wśród największych zalet płyt indukcyjnych wymienia się ich energooszczędność – pole powierzchni grzania dostosowuje się do dna naczynia, co w efekcie pozwala znacznie zmniejszyć zużycie energii, a jednocześnie skraca czas przygotowywania potrawy. Korzystanie z niej nie wiąże się też z ryzykiem wybuchu, a możliwość oparzenia się jest znacznie ograniczona – nawet jeśli płyta jest włączona, ale nie postawimy na niej odpowiedniego garnka, nie będzie się nagrzewać. Z tą cechą wiąże się kolejna zaleta – ponieważ płyta indukcyjna wytwarza ciepło wyłącznie w dnie garnka, sama pozostaje chłodna. Dzięki temu nawet jeśli zupa wykipi, albo kawałki jedzenia wypadną z naczynia, nie przypalą się, a całość jest znacznie łatwiejsza do wyczyszczenia – również ze względu na gładką powierzchnię płyty. Ma ona jednak swoje wady. Przede wszystkim w razie awarii prądu nie jest możliwe przygotowanie na niej posiłków, a sama płyta bywa bardziej awaryjna, przy czym naprawa AGD tego typu wiązać się może z wyższymi kosztami, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań na gaz.

Cena indukcyjnych płyt grzewczych jest też znacznie wyższa, a wydatki wcale nie kończą się na zakupie urządzenia. Aby z niego skorzystać, wymagane są garnki mające płaskie dno z materiału ferromagnetycznego, a więc stali, żelaza czy specjalnych stopów metali, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Chociaż producenci twierdzą, że użytkowanie płyty indukcyjnej nie ma żadnego wpływu na zdrowie człowieka, nie zaleca się korzystania z nich przez osoby z rozrusznikiem serca ze względu na możliwość negatywnego działania pola elektromagnetycznego.

 

Podobne wpisy: