Kuchenka gazowa – tylko dla tradycjonalistów?
Cieszy się ona niemałą popularnością ze względu na niską cenę oraz wygodę użytkowania. Uważana jest też za mniej awaryjną, a naprawa kuchenek gazowych zwykle nie jest kosztowna. Wśród ich niewątpliwych zalet wymienić można fakt, że nie trzeba kupować specjalnych garnków, które umożliwią przygotowanie posiłku, obsługa jest bardzo łatwa, a moc palnika można zwiększać po prostu odkręcając pokrętło. Ważne jest również to, że w przypadku awarii instalacji elektrycznej czy nagłego odłączenia prądu, gotowanie będzie w dalszym ciągu możliwe. A jakie są wady kuchenek gazowych? W razie nieszczelności instalacji korzystanie z niej doprowadzić może do groźnego w skutkach wybuchu. Ponadto podczas gotowania nietrudno o poparzenia – garnki nagrzewają się, stąd zachowanie ostrożności w trakcie przygotowywania potraw jest koniecznością. Jeśli zupa lub sos wykipią, łatwo o przypalenie, a wtedy jedynym sposobem na doczyszczenie kuchenki będzie szorowanie. Trudne utrzymanie w czystości zaliczyć można więc do wad tego typu kuchenek.
Płyta indukcyjna – czy na pewno idealna?
Wśród największych zalet płyt indukcyjnych wymienia się ich energooszczędność – pole powierzchni grzania dostosowuje się do dna naczynia, co w efekcie pozwala znacznie zmniejszyć zużycie energii, a jednocześnie skraca czas przygotowywania potrawy. Korzystanie z niej nie wiąże się też z ryzykiem wybuchu, a możliwość oparzenia się jest znacznie ograniczona – nawet jeśli płyta jest włączona, ale nie postawimy na niej odpowiedniego garnka, nie będzie się nagrzewać. Z tą cechą wiąże się kolejna zaleta – ponieważ płyta indukcyjna wytwarza ciepło wyłącznie w dnie garnka, sama pozostaje chłodna. Dzięki temu nawet jeśli zupa wykipi, albo kawałki jedzenia wypadną z naczynia, nie przypalą się, a całość jest znacznie łatwiejsza do wyczyszczenia – również ze względu na gładką powierzchnię płyty. Ma ona jednak swoje wady. Przede wszystkim w razie awarii prądu nie jest możliwe przygotowanie na niej posiłków, a sama płyta bywa bardziej awaryjna, przy czym naprawa AGD tego typu wiązać się może z wyższymi kosztami, niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań na gaz.
Cena indukcyjnych płyt grzewczych jest też znacznie wyższa, a wydatki wcale nie kończą się na zakupie urządzenia. Aby z niego skorzystać, wymagane są garnki mające płaskie dno z materiału ferromagnetycznego, a więc stali, żelaza czy specjalnych stopów metali, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Chociaż producenci twierdzą, że użytkowanie płyty indukcyjnej nie ma żadnego wpływu na zdrowie człowieka, nie zaleca się korzystania z nich przez osoby z rozrusznikiem serca ze względu na możliwość negatywnego działania pola elektromagnetycznego.
Podobne wpisy:
- Na co zwracać uwagę przy zakupie lodówki?
- Piękne i nowoczesne... płyty kuchenne!
- Jakie okna wybrać – plastikowe czy drewniane?
- Jaki rodzaj systemu przeciwwłamaniowego wybrać?