Czego nie lubi Twój zlewozmywak ? Czyli jak dbać o zlew kuchenny

Czego nie lubi Twój zlewozmywak ? Czyli jak dbać o zlew kuchenny

 

Zlewozmywak to ważny element wyposażenia każdej kuchni. Myjemy w nim nie tylko naczynia, ale również produkty żywnościowe przed dalszą obróbką, nic więc dziwnego, że dosyć często się brudzi i wymaga szczególnej uwagi.

 

Do najbardziej popularnych należą z pewnością zlewozmywaki stalowe, które ładnie prezentują się w kuchni i pięknie lśnią, jeśli są zadbane. Chętnie wybieramy je ze względu na niewielką wagę, łatwą dostępność oraz niską cenę. Ponieważ jednak w naszych domach znajdują zastosowanie również zlewy kuchenne wykonane z innych materiałów, warto dowiedzieć się, jak pielęgnować każdy z nich i czego unikać, aby ich nie uszkodzić.

 

Zlewozmywak stalowy

Stal jest bardzo odporna na wysokie i niskie temperatury oraz ich gwałtowną zmianę, można też czyścić ją za pomocą wielu dostępnych na rynku detergentów. Większość wykonanych z niej zlewozmywaków ma wykończenie gładkie, czyli satynowe, albo dekor, przypominające strukturę lnu. Pierwsze z wymienionych rozwiązań wymaga nieco więcej ostrożności z naszej strony, ponieważ jest bardziej podatne na zarysowania. Stalowe zlewy kuchenne nie lubią szorowania i traktowania ostrymi przedmiotami, trzeba też uważać podczas umieszczania w nich ostrych noży, aby nie porysować komory. Pamiętajmy też, że długotrwały kontakt stali z kawą, herbatą, czerwonym winem oraz sokami owocowymi może doprowadzić do powstania nieestetycznych zacieków, stąd też tego typu zabrudzenia należy szybko usuwać. Stalowy zlew najlepiej jest wycierać do sucha po każdym użyciu, co zapobiegnie powstawaniu kamiennego osadu. Używanie specjalnych preparatów z kolei pozwoli zachować piękny blask tego typu zlewozmywaków.

 

usługi hydrauliczne - zlewozmywak

 

Zlew granitowy

Tego typu zlewozmywaki cenione są za swoją estetykę oraz trwałość. Aby zachowały piękny wygląd, powinno się je czyścić po każdym użyciu z wykorzystaniem płynu do naczyń lub specjalnego preparatu, a na koniec wytrzeć do sucha. Tego typu zlewozmywaki źle znoszą czyszczenie zbyt intensywnie działającymi detergentami na bazie chloru oraz zawierającymi drobinki ścierne. Długi kontakt z herbatą, fusami kawy, burakami lub czerwonym winem może doprowadzić do trwałych zacieków, dlatego takie zanieczyszczenia najlepiej usuwać od razu. Raz w tygodniu powierzchnię granitowego zlewu kuchennego warto zaimpregnować specjalnym środkiem do tego przeznaczonym bądź olejem jadalnym, np. słonecznikowym lub rzepakowym.

 

O czym pamiętać?

Do czyszczenia zlewozmywaków najlepiej jest używać łagodnych środków myjących, które nie działają agresywnie i nie zawierają ściernych drobinek – dotyczy to nie tylko modeli wykonanych ze stali lub granitu, ale również emaliowanych, akrylowych i kompozytowych. Powinniśmy też unikać wyrzucania resztek jedzenia do zlewozmywaka, w przeciwnym razie odpływ może się zatkać, a wtedy koniecznością są usługi hydrauliczne. Chociaż z niewielkimi osadami można uporać się samodzielnie, bywa, że resztki jedzenia tak skutecznie zatkają odpływ, że trzeba wezwać specjalistę. Firmy hydrauliczne dysponują odpowiednimi narzędziami pozwalającymi udrożnić odpływ w kilka chwil, jeśli więc nie możesz uporać się z zatkanym zlewem, wezwij fachowca.
 

 

Podobne wpisy: