Jak prawidłowo czyścić i konserwować pralkę?

Jak prawidłowo czyścić i konserwować pralkę?

 

Każde urządzenie AGD obecne w naszych mieszkaniach trzeba w odpowiedni sposób czyścić i konserwować. Dzięki temu tego typu sprzęt będzie działał dłużej i doskonale spełni swoje zadanie. Dotyczy to nie tylko kuchenki, lodówki czy piekarnika, ale również produktów pozwalających dbać o czystość, a więc i pralki.

Jakie problemy najczęściej pojawiają się w przypadku pralki?


Regularne czyszczenie pralki jest bardzo ważne. Na jej obudowie i drzwiczkach osadza się kurz, zaś wewnątrz bębna oraz w szufladzie na proszek i inne detergenty pojawić się może pleśń. Problemem w rzadko czyszczonej pralce bywa też nieprzyjemny zapach, który może przenosić się na odzież. Zdarza się też, że podczas uruchomionego programu wydobywa się z niej woda, czego przyczyną jest zazwyczaj zagięta rura albo zatkany filtr. Umycie tego ważnego w każdym mieszkaniu urządzenia AGD nie powinno nikomu sprawić żadnych trudności, a wykorzystanie odpowiednich detergentów pozwoli utrzymać ją w dobrym stanie. Jak często należy czyścić pralkę i co robić aby posłużyła jak najdłużej?

 

Czyszczenie pralki


Przed przystąpieniem do czyszczenia pralki należy odłączyć urządzenie od zasilania. Najbardziej widoczne są zabrudzenia na jej obudowie, ponieważ to właśnie tam zbiera się kurz, a dodatkowo pojawiają się plamy rozlanego płynu do prania lub innych detergentów. Tego typu zanieczyszczenia najlepiej jest usunąć za pomocą wilgotnej miękkiej ściereczki. Szmatką wycieramy również drzwiczki pralki na zewnątrz i od wewnątrz. Zbiera się na nich sporo kurzu, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Kolejny krok to sprawdzenie czy w uszczelce nie znalazły się drobne przedmioty pozostawione w kieszeniach pranej odzieży. W tym miejscu często zbiera się też brud oraz woda, dlatego regularne jego czyszczenie zapobiegnie pojawieniu się pleśni i brzydkiego zapachu. Miejscem, z którego dosyć często trzeba usuwać zabrudzenia, jest też szufladka na detergenty oraz otwór, w którym jest ona umieszczana. W tym celu warto sięgnąć po starą szczoteczkę do zębów, która pozwoli dotrzeć we wszystkie trudno dostępne miejsca. Co pół roku powinniśmy też czyścić filtr, który znajduje się w dolnej części urządzenia. Przed jego odkręceniem należy zabezpieczyć podłogę ścierkami, ponieważ podczas tej czynności wylewa się z niego woda. Tutaj również przyda się szczoteczka do zębów, a po oczyszczeniu i wypłukaniu filtra wystarczy umieścić go z powrotem na swoim miejscu pamiętając, aby wcześniej usunąć brud z otworu na filtr i jego okolic. Czynność tę można wykonywać częściej niż co pół roku, zwłaszcza jeśli pralka jest często wykorzystywana.

naprawa agd - konserwacja pralki 

 

Dlaczego jest to ważne?


Naprawa pralki to wydatek, którego można uniknąć, jeśli odpowiednio dba się o urządzenie. Usuwanie przedmiotów gromadzących się w uszczelce drzwiczek oraz filtrze, a także regularne czyszczenie całego urządzenia zapobiega uszkodzeniom, a przede wszystkim sprawia, że sprzęt działa sprawnie i dokładnie dopiera odzież. Oczywiście może okazać się, że pomimo naszych starań konieczny będzie serwis pralek, a wtedy najlepiej zadzwonić po fachowca z odpowiednimi umiejętnościami.
 

 Podobne wpisy: