Przegląd najważniejszych cech dobrej lodówki

Przegląd najważniejszych cech dobrej lodówki

Lodówka to niewątpliwe jedno z najważniejszych urządzeń AGD, z jakich korzystamy każdego dnia w naszych domach. Jej obecność jest tak oczywista, że niemal nie zwracamy już na nią uwagi, o ile nie ulega awarii. Jeśli Twój stary sprzęt odmówił posłuszeństwa i naprawa lodówki jest mało opłacalna lub potrzebujesz chłodziarki do nowego mieszkania, sprawdź jakimi cechami powinna się ona charakteryzować.

Wysoki poziom energooszczędności


Lodówka jest urządzeniem, którego właściwie nie wyłączamy. Ponieważ działa ona przez cały czas niezależnie od pory dnia, warto pomyśleć o modelu, który pobiera jak najmniej energii elektrycznej. Dzięki temu możliwe jest obniżenie rachunków za prąd, które w wielu domach stanowią poważną pozycję na liście wydatków. Zdobycie informacji o klasie energetycznej lodówki obecnie nie jest trudne, bo zazwyczaj znajduje się w specyfikacji urządzenia podawanej przez sklepy ze sprzętem AGD. Parametr ten informuje, ile energii zużywa konkretny model w odniesieniu do normy ustalonej przez Unię Europejską. Ponieważ skala dotyczy wszystkich producentów, pozwala miarodajnie ocenić jak bardzo „prądożercza” będzie wybrana chłodziarka. Najbardziej energooszczędne urządzenie należy do klasy A+++, a najmniej – to z klasy G.

 

Przydatne funkcje


Producenci nowoczesnych lodówek starają się wyposażyć je w coraz to nowsze funkcje i udogodnienia, dzięki którym przechowywana żywność na dłużej pozostanie świeża i zachowa składniki odżywcze. No Frost to obecnie niemal standard – w urządzeniach posiadających tę funkcję szron nie osadza się na produktach oraz na ściankach. Przydatnym rozwiązaniem jest tryb wakacyjny, który po uruchomieniu zużywa znacznie mniej energii, zapobiega psuciu się żywności, kiedy nas nie ma przez dłuższy czas, a w dodatku nie musimy odłączać lodówki od zasilania. Ciekawym rozwiązaniem jest też komora niskich temperatur, w której panuje temperatura ok. zera stopni Celsjusza. Pozwala ona na dłużej zachować świeżość przechowywanych produktów, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku wędlin oraz owoców morza. W chłodziarko-zamrażarkach przydatna może być też kostkarka do lodu. Pamiętajmy jednak, że im więcej elektroniki w urządzeniu, tym większe ryzyko awarii, a skomplikowana naprawa AGD może okazać się kosztowna.

 

Dopasowanie na miarę potrzeb


Większość osób kupujących nową lodówkę zazwyczaj podczas wyboru kieruje się przede wszystkim pojemnością urządzenia, co jest całkiem zrozumiałe. Niektórzy potrzebować będą niewielkiej chłodziarki, zaś inni pojemnej chłodziarko-zamrażarki pozwalającej przechowywać większą ilość produktów żywnościowych. Oprócz wysokiej klasy energooszczędności oraz praktycznych funkcji, dobra lodówka powinna więc charakteryzować się również wielkością dostosowaną do potrzeb użytkowników. W przypadku singli wystarczająca będzie nieduża chłodziarka, pary i małe rodziny mogą zdecydować się na nieco większy model z zamrażarką ukrytą za oddzielnymi drzwiczkami, zaś w przypadku dużej liczby domowników warto rozważyć zakup lodówki dwudrzwiowej.