Czy Twoja kuchenka jest bezpieczna – sprawdź!

Czy Twoja kuchenka jest bezpieczna – sprawdź!

Kuchenki gazowe są niedrogie i wygodne w użytkowaniu, a w dodatku nie trzeba mieć specjalnych garnków, żeby przygotować na nich posiłek. Nic więc dziwnego, że są tak chętnie wybierane w wielu gospodarstwach domowych. Niemałym zainteresowaniem cieszą się też elektryczne płyty grzewcze. Trzeba jednak pamiętać, że sprzęt AGD powinien być nie tylko wygodny w użytkowaniu, ale też bezpieczny. Jak więc sprawdzić czy kuchenka jest bezpieczna?

Kuchenka – czy to elektryczna, czy gazowa – to jeden z tych sprzętów AGD w naszych domach, jakie użytkujemy najczęściej. Aby jednak móc z nich skorzystać, potrzebny jest montaż wykonany przez fachowca. Do instalacji powinien on wybierać wyłącznie przeznaczonych do tego celu materiałów i stosując się ściśle do instrukcji dołączonej do urządzenia. Jeśli pomimo fachowej instalacji coś nas niepokoi, a więc np. czujemy zapach gazu, albo kuchenka nie działa prawidłowo, warto zadzwonić po specjalistę. Być może potrzebna będzie naprawa AGD.

 

Czy kuchenka gazowa jest bezpieczna?

Po podłączeniu do kuchenki butli z gazem nigdy nie należy sprawdzać szczelności za pomocą otwartego ognia. W tym celu powinno się wykorzystywać roztwór wody z mydłem – mieszankę nakłada się na miejsca łączenia przewodów, a jeśli pojawią się bąble, świadczy to o ulatnianiu się gazu. Pamiętajmy też, że butla z gazem powinna znajdować się w pozycji pionowej i zostać zabezpieczona przed uderzeniem lub innymi uszkodzeniami. Ważne jest również to, jakim przewodem połączymy butlę z kuchenką – wąż powinien być elastyczny, a jego długość nie może przekraczać 3 metrów. Inne wymagania jakie musi spełniać, to wytrzymałość na ciśnienie co najmniej 300kPa, odporność na działanie składników gazu płynnego i uszkodzenia mechaniczne, a także temperaturę do 60°. Użytkownicy kuchenek na gaz powinni też pamiętać o badaniu szczelności instalacji gazowej nie rzadziej niż raz w roku; z taką samą częstotliwością powinno się sprawdzać drożność przewodów wentylacyjnych. Oczywiście naprawa kuchenek gazowych może być wykonywana wyłącznie przez specjalistę.

 

Kuchenki elektryczne

Kuchnia elektryczna może mieć różne płyty grzewcze – tradycyjne, a więc z żeliwnymi krążkami, ceramiczne, gdzie elementy grzejne umieszczone są pod płytą szklano-ceramiczną oraz indukcyjne, w których pod płytą znajdują się elementy wytwarzające pole magnetyczne o wysokiej częstotliwości. Nowoczesne urządzenia tego typu mają zabezpieczenia przed dziećmi i przez niektórych uważane są za znacznie bezpieczniejsze niż ich odpowiedniki na gaz. Jednak i z nimi bywają problemy. Zdarzają się np. przebicia prądu, których źródłem jest właśnie kuchenka elektryczna. Użytkownicy mogą wówczas zauważyć charakterystyczne „kopnięcia” prądu. Z całą pewnością takiego stanu rzeczy nie można lekceważyć i trzeba wezwać specjalistę. Naprawa kuchenki elektrycznej w tym przypadku nie będzie raczej potrzebna, bo wina zazwyczaj tkwi w przestarzałej lub uszkodzonej instalacji elektrycznej. Trzeba jednak jednoznacznie ustalić przyczyny problemu, a to zadanie tylko dla specjalisty.

Podobne wpisy: