Jak zabezpieczyć instalację hydrauliczną w domku letniskowym przed zimą?

Jak zabezpieczyć instalację hydrauliczną w domku letniskowym przed zimą?

Chociaż sugeruje to nazwa, domek letniskowy często wykorzystujemy również w inne pory roku, a sezon trwa właściwie od wiosny do później jesieni. Niektóre domki są też zaadaptowane na całoroczne, a więc mają ocieplone w odpowiedni sposób ściany oraz bardziej wydajną instalację grzewczą. Niezależnie od tego, czy korzystamy z niego przez cały rok, czy też tylko w cieplejszych miesiącach, warto w prawidłowy sposób taki obiekt przygotować do zimy.

Jednym z elementów, na jakie trzeba zwracać uwagę przygotowując domek letniskowy do zimy, jest zabezpieczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że w razie jakichkolwiek usterek naprawy hydrauliczne powinny być wykonywane na bieżąco, aby nie dopuścić do poważniejszych awarii. Przed zimą warto też sprawdzić szczelność instalacji wodnej oraz kanalizacyjnej (w tym przypadku powinno się dodatkowo weryfikować przepustowość).

 

Spuszczać wodę, czy nie?

Jeśli nasz domek wypoczynkowy zamierzamy użytkować również zimą, konieczne jest sprawdzenie, czy nie ma ryzyka, że woda w instalacjach prowadzonych przez nie ogrzewane pomieszczenia zamarznie. Sama instalacja powinna zaś być zabezpieczona przed mrozem w odpowiedni sposób. Bardzo wiele osób w domkach letniskowych zamykanych na zimę spuszcza wodę z instalacji wodociągowej, co ma ją zabezpieczyć przed zamarzaniem. Osoby świadczące usługi hydrauliczne często jednak odradzają tę metodę, ponieważ może ona doprowadzić do korozji i obniżyć trwałość całej instalacji. Co więc należy zrobić? Najrozsądniej będzie zamontować przenośny system grzewczy w odpowiednim miejscu. Jego działanie jest bardzo proste: na rurze montowany jest elektryczny kabel grzejny – najlepiej w pobliżu wodomierza, filtra, a także zaworów odcinających i czerpalnych – który można włączać w czasie silnych mrozów albo w razie dłuższej nieobecności. Aby całe zadanie sobie ułatwić, można też zastosować termostat pozwalający na uruchomienie urządzenia kiedy temperatura spadnie do określonego poziomu i wyłączenie go podczas ciepłych dni. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale też bezpieczne i niedrogie zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji.

 

O czym jeszcze pamiętać?

Jeśli domku nie zamierzamy używać zimą, należy opróżnić z wody wszystkie syfony, a później je zatkać, aby z kanalizacji nie wydobywały się nieprzyjemne zapachy. Podobnie trzeba postąpić w nieogrzewanych pomieszczeniach tych domków, z których korzystamy przez cały rok. Inne rozwiązanie to napełnienie syfonów specjalnym płynem, który nie zamarza. Jeśli wybierzemy właśnie taką opcję, musimy pamiętać o jego uzupełnianiu, ponieważ będzie on odparowywał. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto zwrócić się do specjalisty – hydraulik podpowie w jaki sposób powinno się zabezpieczać instalacje w domku letniskowym na czas zimy i ewentualnie poradzi jakie urządzenia warto wybrać, aby nie dopuścić do zamarznięcia wody w rurach. Z pomocy fachowca dobrze będzie też skorzystać podczas przygotowywania do zimy instalacji grzewczej.

Podobne wpisy: