Najczęstsze awarie które mogą spotkać Twoją zmywarkę

Najczęstsze awarie które mogą spotkać Twoją zmywarkę

Zmywarka to jeden z tych sprzętów AGD, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie wykonywania codziennych obowiązków domowych. Jednak jak każde urządzenie, również ona od czasu do czasu odmawia posłuszeństwa. Z drobnymi problemami możemy poradzić sobie samodzielnie, jednak przy tych poważniejszych należy skorzystać z pomocy fachowca.

Zatkany filtr

Ten problem pojawia się w sytuacji, kiedy zapomnimy o regularnym czyszczeniu filtra. Osad z resztek jedzenia i detergentów sprawia, że woda po zakończonym programie nie jest odprowadzana, ale pozostaje w komorze urządzenia. Co robić w takiej sytuacji? Zazwyczaj pomaga wyjęcie filtra oraz klapki osłaniającej pompę, dokładne ich wyczyszczenie i umieszczenie z powrotem na swoim miejscu. Pamiętajmy, aby wcześniej odłączyć urządzenie od zasilania! Warto dbać o czystość komory zmywarki i regularnie pozbywać się osadów na filtrze. W przeciwnym razie urządzenie nie będzie działało tak skutecznie, jak byśmy tego oczekiwali.

 

Wyciekająca woda

Przeciekanie zmywarki jest nie tylko uciążliwe, ale też zazwyczaj oznacza poważniejsze uszkodzenia części zamiennych lub uszczelki. Ten problem może być spowodowany niesprawnością elektrozaworu doprowadzającego wodę do urządzenia, co skutkuje przepełnieniem zmywarki, a w efekcie – wyciekiem. Inne możliwe przyczyny to nieszczelna pompa zmywarki, pęknięty spryskiwacz, uszkodzona uszczelka w drzwiach, a także pęknięty zbiornik zmywarki czy wygięte zawiasy w drzwiach urządzenia. Samodzielna naprawa zmywarki w takiej sytuacji może być trudna, dlatego najlepiej jest zadzwonić po fachowca, który nie tylko znajdzie źródło kłopotów, ale też będzie w stanie skutecznie im zaradzić.

 

Niedomyte naczynia

Chociaż problem ten jest dość powszechny, nie zawsze świadczy on o awarii. Najczęściej przyczyną niedomytych naczyń jest ustawienie zmywarki na nieodpowiedni program albo zbyt ciasne ułożenie naczyń czy przeładowanie urządzenia. Wówczas woda i detergent nie mogą dotrzeć do wszystkich talerzy czy kubków. W takich przypadkach należy uważniej rozstawiać naczynia i wybrać program z odpowiednią dla konkretnego załadunku temperaturą. Warto też sprawdzić filtr – niedomyte naczynia mogą być spowodowane jego zatkaniem albo nieprawidłowym montażem.

 

Zimna woda

Jeśli naczynia w zmywarce są ułożone w prawidłowy sposób, a program dobrany do stopnia zabrudzeń, lecz mimo to naczynia są niedomyte i mokre po zakończonym cyklu, przyczyną może być uszkodzona grzałka albo programator, który nią steruje. Urządzanie nie podgrzewa wody również w sytuacji, kiedy zepsuty jest czujnik temperatury. Usunięcie tego typu usterek oraz jednoznaczne ustalenie przyczyny awarii może być dla nas zbyt trudne, dlatego podobnie jak w przypadku wyciekania wody, najrozsądniej będzie w takiej sytuacji zadzwonić po serwis zmywarek. Zarówno naprawę programatora, jak i wymianę grzałki czy czujnika lepiej jest powierzyć doświadczonemu fachowcowi, który będzie wiedział jak sobie z tym zadaniem poradzić.  

 

Podobne wpisy: