Kiedy należy pomyśleć o wezwaniu elektryka ? - kilka sytuacji które powinny zwrócić naszą uwagę

Kiedy należy pomyśleć o wezwaniu elektryka ? - kilka sytuacji które powinny zwrócić naszą uwagę

Usterki mogą zdarzyć się w każdym domu. Z tymi niegroźnymi zazwyczaj radzimy sobie sami bez konieczności wzywania fachowca, jednak problemy z instalacją elektryczną należy skonsultować ze specjalistą.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zatkany odpływ czy filtr w pralce to niegroźne usterki, których usunięcie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W przypadku awarii instalacji elektrycznej problem jest jednak znacznie poważniejszy, ponieważ nieumiejętna naprawa niesie duże zagrożenie i może prowadzić do groźnych w skutkach wypadków. Oczywiście wymiana żarówki czy gniazdka to zadania, z którymi mogą poradzić sobie nawet mało doświadczeni majsterkowicze. Jeśli jednak w domu pojawia się poważniejszy problem z elektryką, zdecydowanie rozsądniej jest wezwać fachowca, niż podejmować samodzielnej próby usunięcia usterki. W jakich sytuacjach profesjonalne usługi elektryczne będą niezbędne?

 

Wymiana instalacji

Dobry elektryk jest potrzebny w sytuacji, kiedy planujemy wymienić starą instalację elektryczną na nową. Okazją do takiego przedsięwzięcia jest zazwyczaj generalny remont. Dlaczego fachowiec jest niezbędny? W razie wymiany całej instalacji trzeba zaplanować poprowadzenie przewodów oraz rozmieszczenie gniazdek, a to już zadanie dla specjalisty. W przypadku budynków, które powstały w tzw. starym budownictwie, należy też regularnie sprawdzać instalację elektryczną pod względem awaryjności. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa i może uchronić przed usterkami będącymi przyczyną groźnych wypadków.

 

Kiedy światło migoce

Chyba nikt już nie wyobraża sobie mieszkań bez elektryczności i bez oświetlenia sztucznego. Korzystamy z niego każdego dnia, dlatego łatwo zauważyć migotanie bądź pulsowanie używanych żarówek, świetlówek lub lamp LED. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka, jednak objawy świadczą o spadkach napięcia. Jednym z powodów jest podłączenie do sieci zbyt wielu urządzeń, co prowadzi do jej przeciążania. Warto jednak skonsultować się z fachowcem, który będzie potrafił ocenić jednoznacznie przyczyny problemu i je wyeliminować.

 

Ciepłe gniazdka i włączniki

Nagrzane włączniki światła oraz gniazdka to znak, który jednoznacznie świadczy o problemach z instalacją elektryczną. W takiej sytuacji wezwanie fachowca jak najszybciej jest koniecznością i może uchronić domowników przed groźnym w skutkach wypadkiem. Elektryk sprawdzi, gdzie dokładni tkwi problem i usunie usterkę. Tego typu objawów awarii z całą pewnością nie wolno lekceważyć!

 

Wybijanie bezpieczników

Bezpieczniki, zwane też korkami lub stopkami, montowane są na licznikach i mają chronić instalację elektryczną przed zakłóceniami. Ich wybijanie ma miejsce, kiedy licznik jest nadmiernie obciążony, a więc musiał zużyć znacznie więcej mocy niż przewiduje to projekt instalacji. Dzieje się tak np. kiedy korzystamy jednocześnie ze zbyt wielu urządzeń. Jeśli jednak wybijanie korków powtarza się często, może to świadczyć o usterce instalacji, a wówczas pomoc fachowca jest niezbędna.

 

Podobne wpisy: