Kilka objawów, które mogą sugerować potrzebę wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej

Kilka objawów, które mogą sugerować potrzebę wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej

Problem z instalacją wodno-kanalizacyjną i koniecznością jej wymiany dotyczy przede wszystkim tzw. starego budownictwa. Dawniej wykorzystywano do jej układania bardzo często stal i żeliwo, które pomimo wielu zalet nie są też pozbawione wad. Jak rozpoznać, że remont jest jedynym rozwiązaniem?

Problemy ze starą instalacją

Stosowane w starym budownictwie rury stalowe i żeliwne cechują się wysoką wytrzymałością mechaniczną, odpornością na wysokie temperatury oraz niedużą rozszerzalnością cieplną. Dawniej były też łatwo dostępne i niedrogie, dlatego wiele osób decydowało się na wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej właśnie z tych materiałów, pomimo ich dużego ciężaru i podatności na korozję. Dziś stosuje się inne materiały, takie jak miedź czy tworzywa sztuczne. Należy też pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – montażu oraz jakości wody w instalacji. Prawidłowo założona i właściwie użytkowana instalacja żeliwna powinna służyć przez wiele lat. W praktyce jednak nierzadko okazuje się, że błędy montażowe, korozja rur oraz zwężenie ich światła osadem z kamienia wiąże się z koniecznością wymiany instalacji na nową. Taką możliwość warto też wziąć pod uwagę planując generalny remont domu, kupując nieruchomość z rynku wtórnego, a także w razie powtarzających się awarii. Dobry hydraulik po sprawdzeniu stanu instalacji z pewnością podpowie jakie rozwiązanie będzie najrozsądniejsze.

 

Kiedy trzeba wymienić instalację?

Na co dzień zazwyczaj nie zastanawiamy się nad funkcjonowaniem i sprawnością instalacji wodno-kanalizacyjnej. Najczęstszym objawem świadczącym o konieczności przeprowadzenia generalnego remontu oraz wymiany starych żeliwnych rur jest znaczny i utrzymujący się przez dłuższy czas spadek ciśnienia wody w instalacji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwykle zmniejszenie światła rur spowodowane działaniem twardej wody. Powstaje wówczas kamień wymieszany z rdzą, który utrudnia przepływ wody. W takich sytuacjach można podjąć próbę udrożnienia rur, a jeśli nie przyniosą one skutku, najlepiej jest zdecydować się na ich wymianę. O remoncie instalacji warto pomyśleć także w razie awarii. Zdarza się, że są one spowodowane błędami montażowymi lub nieuwagą (np. uszkodzenie rury podczas wiercenia otworów). W takich sytuacjach można zdecydować się na naprawę, która będzie mniej kosztowna. Jeśli jednak awarie spowodowane są zużyciem instalacji, a wycieki się powtarzają, najrozsądniej jest zdecydować się na wymianę rur.

 

O czym pamiętać?

 

Spadek ciśnienia wody w instalacji oraz awarie to najczęstsze objawy zużycia wykorzystywanych dawniej w budownictwie rur żeliwnych. Decydując się na remont warto wybrać profesjonalne usługi hydrauliczne oraz nową instalację ułożyć z materiałów odpornych na korozję i zarastanie kamieniem, jak np. z tworzywa sztucznego lub miedzi. Dobrej jakości produkty oraz profesjonalny montaż to gwarancja, że nowa instalacja wodno-kanalizacyjna posłuży przez wiele lat.


Podobne wpisy: