Co należy zrobić gdy wysiądzie prąd?

Co należy zrobić gdy wysiądzie prąd?

Przerwy w dostawie energii elektrycznej mogą mieć różne przyczyny. Niekiedy powód braku prądu jest dość błahy, jak np. przeciążenie instalacji. Niezależnie jednak od tego, jakie są źródła tego problemu, powinnyśmy zachować ostrożność – pozwoli to uniknąć groźnego w skutkach porażenia prądem.
 

 

 

Mieszkanie w bloku

Wysadzenie korków to najczęstsza przyczyna braku prądu w domach lub mieszkaniach. Przede wszystkim należy więc sprawdzić czy w skrzynce z bezpiecznikami wszystko jest w porządku – te nowsze powinny znajdować się w odpowiednim położeniu, starsze zaś należy sprawdzać za pomocą neonówki. Zdarza się też, że za brak prądu odpowiada przeciążenie sieci energetycznej spowodowane podłączeniem zbyt wielu urządzeń. W takich sytuacjach należy najpierw odłączyć kilka sprzętów, a następnie jeszcze raz włączyć bezpieczniki. Jeśli to nie pomogło, trzeba wezwać usługi elektryczne. Oczywiście najpierw trzeba sprawdzić, czy problem z brakiem zasilania dotyczy tylko naszego mieszkania. W przypadku braku prądu na całym osiedlu trzeba zadzwonić na Pogotowie Energetyczne, a jeśli zasilanie zostało odłączone tylko w jednym bloku, należy to zgłosić do administratora budynku, który powinien zając się rozwiązaniem problemu.


Domy jednorodzinne

W domach jednorodzinnych sprawdzenie bezpieczników spada na właścicieli. Podczas tej czynności należy przede wszystkim zachować ostrożność i pamiętać, że każdy nieosłonięty element instalacji wykonany z metalu może znajdować się pod napięciem, dlatego nie wolno go dotykać. W przypadku modułowych lub automatycznych bezpieczników nowszego typu wystarczy ustawić je we właściwej pozycji. Aby sprawdzać bezpieczniki topikowe stosowane w starszych instalacjach, neonówką należy dotknąć metalowego kapturka. Jeśli jest uszkodzony, problem powinna rozwiązać wymiana go na nowy. Również w tym przypadku trzeba wyeliminować przeciążenie instalacji elektrycznej spowodowane włączeniem jednocześnie kilku urządzeń. Jeśli brak zasilania dotyczy nie tylko jednego domu, ale również sąsiednich budynków, należy problem zgłosić do Pogotowia Energetycznego dzwoniąc pod ogólnokrajowy numer alarmowy 911. Warto też mieć w domu latarki lub świeczki, dzięki którym łatwiej będzie przetrwać wieczory bez sztucznego oświetlenia.


Kiedy problemy z prądem się powtarzają…

Jeśli instalacja jest użytkowana w sposób prawidłowy, a wysadzanie korków powtarza się często lub też domownicy zauważyli inne niepokojące objawy, jak np. migotanie światła lub nagrzewanie się gniazdek lub włączników światła, konieczne jest wezwanie fachowca. Dobry elektryk będzie w stanie zlokalizować przyczynę problemów i naprawić usterkę. Może też okazać się, że powodem braku prądu jest przestarzała instalacja elektryczna, którą trzeba będzie wymienić na nową ze względów bezpieczeństwa. Z całą pewnością nie należy podejmować samodzielnych prób naprawy uszkodzonej lub starej instalacji. Brak fachowej wiedzy i doświadczenia może doprowadzić do porażenia prądem i tragicznych w skutkach wypadków.
 

Podobne wpisy: