Jak skutecznie odkamienić zmywarkę?

Jak skutecznie odkamienić zmywarkę?

Sprzęty AGD to ogromna pomoc w dbaniu o dom. Aby jednak służyły skutecznie i długo, konieczne jest odpowiednie ich czyszczenie. Regularne usuwanie osadu z kamienia w zmywarce zapewni sprawne jej funkcjonowanie i może uchronić przed awariami. Jak to zrobić?
 

Urządzenia AGD wykorzystywane w kuchni powinny być regularnie czyszczone. Usuwanie zabrudzeń to nie tylko kwestia estetyki, ale też sposób na zachowanie odpowiedniej higieny i uniknięcie przykrych zapachów. W przypadku zmywarki należy regularnie pozbywać się osadu z resztek żywności i tłuszczu oraz kamienia, którego nie sposób uniknąć. Najrozsądniej jest wykorzystać do tego celu specjalne środki do kupienia w sklepach z chemią gospodarczą. Wystarczy umieścić je wewnątrz pustego urządzenia i uruchomić odpowiedni program. Takie czyszczenie powinno odbywać się raz na 2-3 miesiące.

 

Jak pozbyć się kamienia?

Osad z kamienia powstaje w wyniku wykorzystania do mycia naczyń twardej wody. Tego problemu trudno więc uniknąć, ale warto podjąć działania pozwalające ograniczyć osadzanie się kamienia. Jak to zrobić? Najprościej jest kupić specjalną sól do zmywarek, którą należy wsypać do odpowiedniego pojemnika. Dzięki temu wykorzystywana w zmywarce woda zostaje zmiękczona, a kamień się nie odkłada w jej wnętrzu. Co prawda wiele tabletek do zmywarek zawiera sól, ale zazwyczaj jest jej zbyt mało, aby skutecznie zapobiegała problemom z osadem. Specjalna sól do tego typu urządzeń kosztuje niewiele, a może skutecznie uchronić przed poważnymi problemami.
Jeśli kamień już się pojawił, można go usunąć sięgając po specjalne preparaty do kupienia w niemal każdym sklepie ze środkami czyszczącymi. Osoby chcące uniknąć stosowania chemii w domu mogą zaś sięgnąć po ocet i sodę oczyszczoną. Wystarczy szklankę octu wlać na dno urządzenia, sodę zaś wsypać do pojemnika na tabletkę do zmywania, a następnie uruchomić program bez naczyń w środku. Skuteczne będzie też umieszczenie filtra w occie na ok. pół godziny, co pozwoli pozbyć się osadu z tego elementu. Usuwanie kamienia warto powtarzać co kilka miesięcy. Pamiętajmy też o regularnym czyszczeniu zmywarki z resztek jedzenia i tłuszczu.

 

Dlaczego jest to ważne?

Osadu z kamienia trudno uniknąć, zwłaszcza jeśli mamy twardą wodę. Warto jednak pamiętać, że pozbywanie się go to nie tylko kwestia estetyki, ale też sprawności sprzętu i dłuższej jego żywotności. Jeśli nie zadbamy o niego we właściwy sposób, prawdopodobnie konieczny będzie serwis zmywarek. Dlaczego? Przede wszystkim kamień odsadzający się na poszczególnych elementach urządzenia możne zmniejszyć skuteczność czyszczenia naczyń. Zlekceważenie tego problemu często też prowadzi do poważniejszych uszkodzeń, a więc np. awarii grzałki, a wówczas naprawa zmywarek będzie jedynym rozwiązaniem. Pamiętajmy też o właściwym użytkowaniu sprzętu AGD tego typu. Zwracajmy uwagę czy na naczyniach wkładanych do zmywaki nie ma kawałków jedzenia, ustawiajmy je we właściwy sposób i dbajmy o czystość zmywarki, a na pewno posłuży nam długo i będzie pracować skutecznie.


Podobne wpisy: