Kilka domowych sposobów na przykry zapach z lodówki

Kilka domowych sposobów na przykry zapach z lodówki

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z lodówki są różne. Najczęściej jednak za przykrą woń odpowiada niewłaściwe przechowywanie żywności, ale może być też ona spowodowana pojawieniem się wewnątrz urządzenia pleśni. Na szczęście istnieją sprawdzone domowe sposoby na pozbycie się tego problemu.
 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy przejrzeć zawartość lodówki i pozbyć się przyczyny nieprzyjemnego zapachu, a więc usunąć nieświeże wędliny, sery i inne zepsute produkty żywnościowe, np. stare owoce lub otwarte słoiki z resztkami jedzenia. Kolejny krok to dokładne umycie wszystkich półek, drzwiczek i całego wnętrza. Ważne jest, aby szczególną uwagę zwrócić na miejsca trudno dostępne, jak np. uszczelki czy przestrzeń pod zamrażalnikiem - zalegające w nich resztki jedzenia mogą powodować nieprzyjemny zapach. Pamiętajmy też o udrożnieniu otworu odpływowego wewnątrz lodówki. Co najlepiej sprawdzi się w roli środka czyszczącego? Ciepła woda z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej. Tego typu roztwory są nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla zdrowia i nie trzeba ich spłukiwać – woń octu szybko się ulotni. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie lodówki można myć w ten sposób, dlatego najpierw konicznie trzeba zajrzeć do instrukcji obsługi urządzenia. Dotyczy to przede wszystkim chłodziarek ze specjalną powłoką antybakteryjną.

 

Właściwe przechowywanie produktów

Po umyciu i osuszeniu lodówki można w niej z powrotem umieścić produkty żywnościowe. Aby sytuacja z przykrymi zapachami się nie powtórzyła, należy w odpowiedni sposób je posegregować. W zamkniętych pojemnikach powinna więc znaleźć się żywność o intensywnym aromacie, a więc ryby, sery pleśniowe czy sałatki zawierające w swoim składzie gotowane jajka. Pamiętajmy też o regularnym przeglądaniu przechowywanej żywności i usuwaniu z lodówki nie nadających się już do spożycia produktów.

 

Naturalny pochłaniacz zapachów

W sklepach z chemią gospodarczą można kupić specjalne pochłaniacze zapachów do lodówki, warto jednak wiedzieć, że niemal w każdym domu znajdują się produkty, które doskonale je zastąpią. Należy do nich m. in. zmielona kawa oraz soda oczyszczona. Wystarczy wysypać je na talerzyk i umieścić w lodówce, a później co jakiś czas wymieniać (zużyta w ten sposób kawa nie nadaje się już do spożycia). W walce z nieprzyjemnym zapachem pomogą też owoce – przekrojona cytryna lub jabłko doskonale wchłaniają niemiłą woń.


Jeśli problem nie znika…

W sytuacji, gdy pomimo regularnego dbania o czystość w lodówce i ustawienia odpowiednio niskiej temperatury urządzenie nie chłodzi wystarczająco skutecznie, a umieszczone w nim jedzenie szybko się psuje, warto zweryfikować stan techniczny sprzętu. Serwis lodówek może okazać się wówczas najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli główną przyczyną problemu z przykrymi zapachami okaże się uszkodzenie któregoś z elementów odpowiadających za utrzymanie niskiej temperatury na odpowiednim poziomie. Naprawa lodówek oferowana przez sprawdzonego fachowca będzie wówczas jedynym rozsądnym wyjściem z sytuacji.
 

Podobne wpisy: