Kiedy należy wymienić zamek w drzwiach?

Kiedy należy wymienić zamek w drzwiach?

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych ludzkich potrzeb. Z jednej strony to państwo ma nam je zapewniać, poprzez służby i prawo, które będzie skutecznie odstraszać przestępców, a w razie konieczności karać ich, z drugiej strony każdy człowiek musi dokładać starań, aby nie narażać się niepotrzebnie i chronić własne zdrowie i mienie. Należy więc być ostrożnym i dopilnować podstawowych kwestii w sprawie własnego bezpieczeństwa. Nawet drobne sprawy, tj. wymiana zamków w drzwiach wyjściowych, może mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia nam komfortu życia. Kiedy szczególnie trzeba o tym pamiętać? 

Gdy coś zaczyna szwankować

Aby dobrze zabezpieczać nasze mieszkanie lub dom, drzwi wejściowe powinny być przede wszystkim sprawne. Zamek, aby właściwie spełniał swą funkcję, musi działać bez zarzutu. Kiedy mamy trudności z zamknięciem drzwi, zamek zaczyna się zacinać lub po zamknięciu drzwi wydają się być niedomknięte, warto przemyśleć sprawdzenie lub wymianę zamków. Czasami wystarczy jedynie ich nasmarowanie lub wymiana wkładki. Kiedy mamy wątpliwości, pomocny w podjęciu decyzji będzie dobry ślusarz, który bez trudu oceni, co należy zrobić z zamkiem. Zapewne będziemy zmuszeni go wezwać, kiedy klucz złamie się w zamku i nie będziemy mogli dostać się do mieszkania. Lepiej uprzedzić takie sytuacje i, zamiast mocować się z zamkiem, zawczasu zadbać o jego pełną sprawność.


Zgubione klucze

W życiu przytrafiają nam się różne sytuacje. Czasem zdarza nam się coś zostawić w niezbyt bezpiecznym miejscu, czasem padamy ofiarą drobnych kieszonkowców. Kiedy przydarzy nam się zdarzyć klucze do drzwi wejściowcych, trzeba rozważyć wymianę zamka. Oczywiście, mało prawdopodobne, że ktoś odgadnie nasz adres, o ile nie był on wskazany przy kluczyku. W takich sytuacjach może wystarczyć to, że osiedle jest strzeżone albo mamy bardzo dobre relacje z sąsiadami, lecz czasami lepiej „dmuchać na zimne“ i spać spokojnie. 


Kiedy wynajmujemy mieszkanie…

Nie należy oczywiście zakładać, że wynajmujący nasze mieszkanie mają jakieś złe intencje, ale nigdy nie mamy pewości, czy klucze do mieszkania nie zostały dorobione i czy ktoś nie posiada do nich zapasowej kopii. Wtedy zna nasz adres i ma dostęp do naszego mieszkania. Może to być szczególnie niebezpieczne, kiedy bywa, że mieszkanie stoi miesiącami puste. Warto więc profilaktycznie wymienić zamki, a dobry ślusarz zrobi to bardzo szybko, więc nie będziemy niepotrzebnie tracić swojego czasu na samodzielne montowanie.


Zakup mieszkania

Zmiana zamków wydaje się wręcz konieczna, kiedy kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym. Nie wiemy, ile par kluczy ktoś posiadał i czy nie będzie miał dostępu do naszego nowego lokum. W takich sytuacjach należy to zrobić bezwzględnie.


Zawsze wtedy, kiedy nie czujemy się bezpiecznie

Życie niesie różne niespodzianki. Każda sytuacja, w której czujemy się niepewnie, może wymagać od nas podjęcia działań zwiększających komfort naszego życia. Prostą czynnością może być właśnie wymiana zamków w drzwiach wyjściowych, nawet cykliczna. Dzięki temu będziemy bardziej spokojni o własne bezpieczeństwo.