Najczęstsze usterki kuchenek elektrycznych i gazowych - jak sobie z nimi poradzić

Najczęstsze usterki kuchenek elektrycznych i gazowych - jak sobie z nimi poradzić

Naprawa sprzętów domowych bywa niezwykle kłopotliwa, zwłaszcza gdy są to tak elementy wyposażenia AGD jak kuchenka. Niezależnie od tego, czy jest ona elektryczna czy gazowa, zwykle nie posiadamy zapasowego egzemplarza, którym moglibyśmy łatwo rozwiązać nasz problem. Pozostaje odwiedzenie najbliższego serwisu kuchenek albo wezwanie kogoś do pomocy. Wiele typowych i częstych usterek możemy jednak próbować naprawić samodzielnie.
 

Najpopularniejsze usterki kuchenek

Kiedy piekarnik w naszej kuchence zaczyna szwankować i coraz częściej zdarza nam się czegoś nie dopiec albo zmuszeni jesteśmy pozostawić piekarnik włączony dłużej niż zwykle, być może problem tkwi w uszkodzonej grzałce. Naprawa kuchenki w takiej sytuacji sprowadza się wyłącznie do wymiany jednego elementu. Kiedy piekarnik w ogóle się nie nagrzewa, powinniśmy sprawdzić funkcjonowanie zegara i termostatu. Jeśli wykluczymy problemy w ich działaniu możemy skontaktować się z serwisem kuchenek. Do równie częstych problemów należy wybijanie korków przez kuchenki, co może wynikać z zalania przewodów albo przepalenia grzałek. Przy tej usterce warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty, by zachować bezpieczeństwo.

 

Awarie kuchenek elektrycznych

Jeśli posiadamy płytę indukcyjną w naszej kuchence, do typowych problemów należy to, że albo w ogóle się nie nagrzewa, albo nie funkcjonuje jej jedna połowa, podczas gdy druga działa sprawnie. W pierwszym przypadku powinniśmy upewnić się, że płyta została podłączona w należyty sposób. Warto zajrzeć wtedy do instrukcji i sprawdzić, czy wszystko zrobiliśmy tak, jak opisał producent. W drugim przypadku, a więc wtedy, gdy nie działa połowa palników, przyczyna tkwi najprawdopodobniej w niedziałającym bezpieczniku – płyty elektryczne funkcjonują w oparciu o dwie fazy, więc gdy dwa pola nie nagrzewają się, możemy domyślać się, że wybił jeden bezpiecznik.

 

Popularne awarie kuchenek gazowych

Posiadacze kuchenek na gaz też mogą samodzielnie poradzić sobie z typowymi usterkami, które są bardzo częste przy tego rodzaju sprzęcie AGD. Do najczęstszych problemów należy słaby płomień naszego palnika. Najprawdopodobniej przyczyna tkwi w jego zalaniu. Być może wykipiała nam woda lub mleko i stąd ten problem. Serwis kuchenki będzie polegał wtedy na przeczyszczeniu dysz naszego urządzenia. Powinniśmy robić to regularnie, by utrzymać naszą kuchenkę w maksymalnej sprawności. Do typowych problemów dochodzi też z termoparą. Kiedy pojawia się problem i palnik nie trzyma płomieni po zapaleniu, przyczyna może tkwić leżeć właśnie tutaj. Wtedy może wystarczyć wymiana zawora lub całej termopary. Jeśli pojawiają się jednak trudności, należy skorzystać z pomocy serwisu kuchenek.

 

W razie wątpliwości

Kiedy sprawdzimy wszystkie możliwości i nie uda nam się rozwiązać problemu, trzeba skorzystać z pomocy specjalistów. Naprawa kuchenek nie powinna sprawiać im większej trudności, a mamy pewność, że usługa zostanie wykonana fachowo i bezpiecznie.