Najczęstsze usterki lodówek - przyczyny i rozwiązania

Najczęstsze usterki lodówek - przyczyny i rozwiązania

Wyposażenie kuchni, tj. kuchenka czy lodówka, powinno cechować się wytrzymałością. Codzienna eksploatacja będzie oczywiście prędzej czy później wywoływać problemy w funkcjonowaniu naszego AGD. Naprawa lodówek nie zawsze wymaga jednak pomocy fachowca, dlatego warto poznać najpopularniejsze rodzaje usterek i sposoby zaradzenia im. Być może skorzystanie z profesjonalnej pomocy nie będzie wtedy konieczne.
 

Popularne awarie i sposoby ich rozwiązania

Często naśmiewamy się z tego, że w naszej lodówce pozostało już tylko światło. A co, kiedy go zabraknie? Przyczyną jest oczywiście przepalona żarówka, którą możemy bez problemów samodzielnie wymienić.
Sytuacje bywają jednak zdecydowanie bardziej poważne. Co kiedy odkryjemy, że brak światła w łazience to nie kwestia spalonej żarówki, tylko najzwyczajniej faktu, że urządzenie nie działa? Sprawdźmy czy sprzęt jest prawidłowo podłączony do prądu i czy wszystko w porządku z kablem. Jeśli tak, sprawdźmy, czy termostat jest poprawnie ustawiony (czyli na pozycji większej niż 0).
Kiedy nasza lodówka działa dość sprawnie, ale chłodzi dość słabo albo zbyt mocno, możemy zastanowić się nad jej otoczeniem. Jeśli stoi przy źródle ciepła, należy ją przestawić. Powinna być ona również odsunięta od ściany, by obieg powietrza był właściwy. Zadbajmy również o taki układ w naszej lodówce, by produkty nie dotykały jej tylnej ściany. Te podstawowe porady mogą spowodować, że serwis lodówek przez długi czas nie będzie nam potrzebny. Jeśli mamy problemy z uzyskaniem właściwej temperatury w lodówce, sprawdźmy również, czy termostat jest poprawnie ustawiony. Być może wystarczy tylko zmniejszyć lub zwiększyć zadaną temperaturę.
Problemem jest również nadmiar wody w dolnej części naszej lodówki. Urządzenie posiada specjalny otwór odpływowy, który może się czymś zatkać. Warto pamiętać o tym, by go regularnie przeczyścić.
Do częstych problemów z lodówkami należą też problemy niedomykających się drzwi i dziwnych odgłosów, które z siebie wydają. Może to wynikać ze złego wypoziomowania naszego sprzętu albo ze styczności z jakimiś meblami lub innymi sprzętami, które wzmacniają ten efekt. Warto to sprawdzić, zanim zadzwonimy do serwisu lodówek. Jeśli wszystko jest jak należy, przyczyną głośnego funkcjonowania sprzętu może być na przykład uszkodzony agregat. Wtedy naprawa lodówki nie będzie nam potrzebna, gdyż sprzęt trzeba po prostu wymienić na nowy.

 

Profilaktyka

Jeśli chcemy, by nasza lodówka sprawnie służyła przez lata, powinniśmy pamiętać o tym, by nie ustawiać jej zbyt blisko piekarnika czy kuchenki albo innego źródła ciepła. Podstawową zasadą jest również to, że do lodówki nie wstawiamy gorącego ani nawet ciepłego jedzenia.

 

Pomoc fachowca

Niekiedy jednak trudno będzie jednoznacznie zidentyfikować przyczynę usterki. Nie powinniśmy zwlekać wtedy z pomocą fachowca. Naprawa lodówek nie powinna sprawiać mu większego problemu, jeśli oczywiście uszkodzenia nie są zbyt poważne i uda się zaradzić na kłopoty w funkcjonowaniu naszego sprzętu AGD.