Kiedy warto naprawiać lodówkę, a kiedy kupić nową?

Kiedy warto naprawiać lodówkę, a kiedy kupić nową?

Awaria lodówki to spory problem szczególnie w sezonie wiosennym oraz letnim, kiedy temperatury są wysokie, a żywność poza chłodziarką psuje się błyskawicznie. Może się zdarzyć, że lodówka przestaje chłodzić, niespodziewanie sama się rozmraża czy zaczyna wydawać dziwne dźwięki, których zdecydowanie wydawać nie powinna. Jeśli urządzenie jest w okresie gwarancyjnym, to trzeba wezwać właściwy serwis lodówek. Jeśli jednak termin jej gwarancji już minął, należy rozważyć wezwanie fachowca do jej naprawy. Sprawdzonych znajdziesz na fachmistrz.pl.
 

Jednak zanim to zrobisz, sprawdź następujące rzeczy:

 Jeśli lodówka chodzi głośno lub wydaje dziwne dźwięki, to może po prostu jest nieprawidłowo ustawiona. Zanim wezwiesz specjalistę, odsuń ją od ściany i szafek, popraw w razie konieczności ustawienie nóżek. Pamiętaj także że lodówka powinna być odsunięta od tylnej ściany na minimum 30 centymetrów.

 

  • Jeśli w dolnej części chłodziarki zbiera się woda, najczęściej wystarczy udrożnienie otworu do jej odprowadzania.

  • Jeśli lodówka chłodzi za mocno lub w ogóle przestała chłodzić, warto przyjrzeć się miejscu jej ustawienia. Chłodziarka nie powinna stać np. obok grzejnika. Za poziom chłodzenia może także odpowiadać ustawienie produktów w środku lodówki. Należy pamiętać, że nie powinny one dotykać tylnej ścianki urządzenia.

  • Jeśli proponowane wyżej rozwiązania nie zadziałały, konieczne jest zwrócenie się do specjalisty z zakresu naprawy lodówek, który dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu będzie w stanie ocenić czy opłacalna jest naprawa lodówki, czy raczej należy wymienić ją na nową.

Czy naprawa lodówek się opłaca?

Wszystko zależy od tego, co uległo uszkodzeniu? To determinuje materiały oraz części zamienne, jakie należy zakupić do naprawy, oraz ilość czasu specjalisty, jaki należy poświęcić. Szczególnie że ceny oryginalnych części są z zasady dość wysokie a zakup zamienników często niemożliwy do wykonania. Zresztą fachowcy odradzają wykorzystanie nieoryginalnych części zamiennych, ponieważ może to doprowadzić do kolejnej jeszcze poważniejszej awarii sprzętu. Najlepiej już na wstępie poprosić o określenie całościowego kosztu naprawy, abyśmy mogli rozsądnie zdecydować czy to się w ogóle opłaca?

 

Kiedy warto naprawić lodówkę?

Gdy urządzenie jest stosunkowo nowe, a jego okres gwarancyjny niedawno dobiegł końca (niedawno oznacza w tym ujęciu nie więcej jak pół roku). Warto pamiętać, że trwałość mechanizmów użytych w lodówce szacuje się na około 5 do 6 lat. Jeśli więc Twoja lodówka zbliża się do tego wieku, zdecydowanie warto rozważyć jej wymianę, ponieważ za jedną awarią mogą przyjść kolejne nie mniej kosztowne.

 

  • Jeśli urządzenie nigdy wcześniej nie było naprawiane.

  • Gdy jej stan wizualny nie budzi zastrzeżeń, co w praktyce oznacza brak ognisk korozji, obić i zarysowań.

  • Kiedy nie warto naprawiać lodówki?

  • Gdy jest to kolejna naprawa w jej historii.

  • Kiedy jej estetyka pozostawia wiele do życzenia.

  • Gdy sprzęt służył Ci już wiele lat i niejedno przeszedł.

  • Jeśli cena za naprawę oraz zakup części zamiennych przekracza połowę kwoty zakupu nowego urządzenia.

W takiej sytuacji zdecydowanie warto rozważyć zakup nowej lodówki. Szczególnie że duże elektromarkety oferują właściwie co chwilę atrakcyjne promocje na sprzęty AGD, wśród których znajdziemy także tanie lodówki na każdą kieszeń.