Dlaczego lodówka nie chłodzi? Potencjalne przyczyny

Dlaczego lodówka nie chłodzi? Potencjalne przyczyny

Lodówka to jeden z tych sprzętów, które wykorzystywane są właściwie w każdym gospodarstwie domowym. Nie dziwi więc fakt, że awaria tego urządzenia mocno komplikuje życie i to niezależnie czy w domu mieszkają dwie osoby, czy wieloosobowa rodzina. Każdy bowiem na co dzień przechowuje produkty spożywcze celem ich późniejszego wykorzystania. A wiele osób kupuje większe ilości żywności, korzystając z okresowych wyprzedaży i promocji, które oferuje większość supermarketów. Tak więc kiedy lodówka przestaje chłodzić, należy szybko odkryć potencjalną przyczynę i jej zaradzić, aby jedzenie się nie zmarnowało.

Przyczyny słabego lub zerowego chłodzenia lodówki mogą być zarówno zupełnie błahe i łatwe do usunięcia, jak i na tyle poważne, że konieczna będzie naprawa lodówki przez fachowca. Przyjrzyjmy się zatem jednym, jak i drugim.

Zanim wezwiesz specjalistę, koniecznie sprawdź:


 • Czy na półkach w lodówce nie znajduje się za dużo produktów spożywczych i co ważne, czy nie dotykają one ścian urządzenia?
  Nie zawsze zdajemy sobie bowiem sprawę, że właściwe chłodzenie zależy także od tego, w jaki sposób rozmieścimy żywność wewnątrz chłodziarki.

 

 • Czy kratki wentylacyjne nie są zatkane lub zasłonięte przez opakowania, naczynia albo pojemniki?
  Aby lodówka działała w sposób prawidłowy, należy zapewnić dostęp do kratek, ponieważ tylko to da nam odpowiednią wentylację.

 

 • Czy termostat jest ustawiony właściwie?
  Wielu z nas zapomina o tym, że wraz ze zmianą temperatury powietrza na zewnątrz powinna iść także zmiana mocy termostatu lodówki. Tak więc wiosną i latem wystarczy ustawić go np. na 2, ale jesienią i zimą powinien być ustawiony na 3 lub inaczej zależnie od modelu posiadanego urządzenia. Jednak co do zasady to kiedy jest ciepło, termostat ustawiamy na niższą wartość, a kiedy zaś jest zimno na wartość wyższą.

 

 • Czy drzwi lodówki zamykają się prawidłowo?
  Ma to znaczenie w każdym typie lodówki a szczególnie w przypadku modeli wyposażonych w popularny system No Frost, w których lód może gromadzić się w głównej komorze wentylacyjnej urządzenia i poprzez to uniemożliwiać prawidłowy obieg powietrza a co za tym idzie skuteczne chłodzenie. Drzwi lodówki zawsze powinny być szczelnie zamknięte, od tej zasady nie ma odstępstw.

 

 • Czy lodówka jest odpowiednio ustawiona?
  Jeśli urządzenie jest wolnostojące, to pomiędzy jego tyłem a ścianą należy zachować minimum 30 cm wolnej przestrzeni, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Należy także regularnie sprawdzać, czy wszystkie elementy oddzielające są właściwie podłączone do tylnej ścianki urządzenia. O odpowiedniej ilości miejsca należy pamiętać również w przypadku lodówki przeznaczonej do zabudowy. Ważne jest, aby powietrze krążyło prawidłowo, ponieważ w innym wypadku urządzenie może nie chłodzić właściwie.


Jeśli sprawdziliśmy powyższe elementy, ale mimo to lodówka nadal nie chłodzi, prawdopodobnie konieczna będzie naprawa AGD, gdyż sprawa może dotyczyć np. uszkodzonego kondensatora, silnika parownika, silnika wentylatora, sprężarki, czujnika temperatury czy awarii modułu sterującego. Z tym nie poradzimy sobie sami, więc potrzebna będzie złota rączka, która zna się na naprawach lodówek. Sprawdzonego fachowca najlepiej szukać w sprawdzonym miejscu, czyli na portalu fachmistrz.pl.