Wanna czy prysznic – co wybrać do małej łazienki ?

Wanna czy prysznic – co wybrać do małej łazienki ?

Planując remont czy urządzenie nowej łazienki stajemy przed dylematem – ma się w niej znaleźć prysznic czy też wanna? Właściciele dużych łazienek mogą sobie pozwolić zarówno na jedno jak i drugie rozwiązanie. Jeśli natomiast mamy do dyspozycji mały metraż, to wybór ten jest zależny od naszych preferencji i ustawności samej armatury. Co w takim razie będzie najlepszym wyborem do małej łazienki?
 

Wanna czyli wygoda

Po bardzo ciężkim i męczącym dniu, ukojeniem jest długa, relaksująca kąpiel. W takich przypadkach wanna okazuje się być nieocenionym elementem naszej łazienki. Należy jednak pamiętać, że nawet ta najmniejsza wanna (najlepiej żeby miała 140 cm długości) i tak będzie największym urządzeniem w pomieszczeniu. Na małym metrażu idealnie sprawdzą się dwa rodzaje takiej armatury: prostokątna lub narożna asymetryczna. Pierwszą opcję można montować pod ścianą, we wnękach czy też narożnikach łazienki. Modele asymetryczne mają boki o różnej długości i zajmują mniej miejsca niż wersje prostokątne o tej samej długości. Dodatkowo mają szerszą, a co za tym idzie wygodniejszą nieckę. Przy zakupie wybieramy, czy chcemy stronę prawą czy lewą. Wanny symetryczne, wolnostojące oraz owalne przeznaczone są do łazienek o większej powierzchni.

 

Prysznic czyli funkcjonalność

Dla ludzi żyjących „na wysokich obrotach” prysznic jest lepszym rozwiązaniem z uwagi na szybkość kąpieli. W małej łazience stoimy przed wyborem między trzema rodzajami kabin: kwadratowej (najlepiej o wymiarach 80x80 lub 90x90), prostokątnej (maksymalna wielkość 80x100) i półokrągłej (w rozmiarze 90 cm). Wszystkie te warianty muszą być montowane przy ścianie, aby zostawić jak najwięcej przestrzeni. W najciaśniejszych miejscach najlepiej sprawdzą się modele, w których drzwi są przesuwne (usadowione są na prowadnicach lub rolkach) lub harmonijkowe (składane). Jeśli zależy nam na nadaniu łazience nowoczesnego designu, to warto zdecydować się na kabinę walk-in. Jest to prysznic pozbawiony tradycyjnego brodzika (odpływ liniowy znajduje się w posadzce).

 

Powierzchnia łazienki ma kluczowe znaczenie

Z racji tego, że wanna jest większa niż kabina prysznicowa, zajmie ona większą powierzchnię w łazience, a co za tym idzie – zabierze dodatkowy metraż, który mógłby być przeznaczony np. na słupek lub szafkę na kosmetyki. Decydując się na wannę może się okazać, że w pomieszczeniu zabraknie miejsca dla pralki, co może być sporym minusem i właśnie z tego względu dużo lepszym rozwiązaniem byłby prysznic. Jeśli jednak pralka umiejscowiona w kuchni nie jest problemem lub w domu znajduje się miejsce na małą pralnię, to pierwsze rozwiązanie jest jak najbardziej na miejscu.

Dla osób, które nie chcą rezygnować z żadnej z tych opcji, i mimo małego rozmiaru łazienki chciałyby, aby znajdowały się w niej zarówno wanna jak i prysznic istnieje jeszcze alternatywa – wanna z parawanem (osłonę mocuje się na specjalnych profilach przykręconych do ściany). Takie rozwiązanie pozwoli połączyć przyjemne z pożytecznym – wygodę z funkcjonalnością.