Wady i zalety ogrzewania gazowego w domu

Wady i zalety ogrzewania gazowego w domu

Od pewnego czasu ogrzewanie gazowe cieszy się coraz większą popularnością. Mimo że w większości polskich gospodarstw domowych można spotkać głównie tradycyjne instalacje grzewcze, to alternatywny rodzaj ogrzewania wydaje się być warty rozważenia z uwagi na szereg korzyści jakie ze sobą niesie. Ale czy ogrzewanie gazowe pozbawione jest wad? Od pewnego czasu ogrzewanie gazowe cieszy się coraz większą popularnością. Mimo że w większości polskich gospodarstw domowych można spotkać głównie tradycyjne instalacje grzewcze, to alternatywny rodzaj ogrzewania wydaje się być warty rozważenia z uwagi na szereg korzyści jakie ze sobą niesie. Ale czy ogrzewanie gazowe pozbawione jest wad?

 

Jak poprowadzić instalację gazową do swojego domu?

Istnieją na to dwa sposoby. Pierwszym z nich jest podłączenie gospodarstwa domowego do zewnętrznej sieci gazowej – jednak, z uwagi na ich ograniczoną dostępność (głównie w obrębie większych miast), nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki przyłącz. Druga metoda jest w zasięgu większości osób posiadających domy z odpowiednio dużymi działkami i polega na umieszczeniu zbiornika do przechowywania gazu płynnego na własnej posesji.

 

Zalety ogrzewania gazowego:

  • Oszczędność czasu, wygoda i czystość – ten rodzaj instalacji, w przeciwieństwie do pieców zasilanych węglem czy drewnem, jest bezobsługowy. Po podłączeniu do sieci, działa według zaprogramowanych schematów. Nie musimy się martwić o opróżnianie pojemników z popiołem ani o zanieczyszczenia będące w pomieszczeniu, w którym znajduje się kocioł, gdyż nie generuje on żadnych pyłów czy odpadów stałych. Rzeczą, o której bezwzględnie należy pamiętać jest coroczny przegląd urządzenia w celu zachowania bezpieczeństwa. Jeśli zdecydujemy się na zakup pieca dwufunkcyjnego, to nie musimy martwić się o dodatkowe podgrzewanie wody, bo urządzenie robi to dla nas zgodnie z programem.
  • Niewielkie rozmiary urządzenia – piec gazowy zajmuje znacznie mniej miejsca niż kotły zasilane tradycyjnym paliwem. Jeśli posiadamy małą powierzchnię do ogrzania, to bez problemu możemy umieścić go w garażu lub piwnicy (piece o mniejszej mocy).

 

  • Nowoczesne urządzenia wysokiej jakości – kotły kondensacyjne odznaczają się wyższym współczynnikiem wytwarzania energii cieplnej z jednej dawki paliwa w porównaniu do innych pieców gazowych. Taka inwestycja pozwala na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Wady ogrzewania gazowego:

  • Przyłącza z sieci gazowej nie można wykonać wszędzie – kluczową jest tutaj kwestia zbyt dużej odległości od dystrybutora, uniemożliwiająca montaż. Takie instalacje mogą być nieopłacalne lub po prostu niewykonalne dla operatora, jeśli ma on doprowadzić wewnętrzną sieć do pojedynczego gospodarstwa domowego znajdującego się w znacznej odległości od gazociągu. W takim wypadku pozostaje jedynie opcja zakupu zbiornika na gaz płynny.

 

  • Żmudna droga przez formalności i wysokie koszty początkowe inwestycji – złożenie wniosku w urzędzie o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej to dopiero początek drogi. Następnie należy uzyskać pozwolenie na budowę instalacji na swojej posesji i zawrzeć umowę o przyłączeniu do sieci. Potem czeka nas zakup projektu oraz całej instalacji wraz kotłem, do których montażu należy zatrudnić fachowców.

Ogrzewanie gazowe jest dobrą alternatywą dla pieców na tradycyjny opał. Mimo że początkowe koszty całej inwestycji mogą okazać się wysokie, to korzyści, które przyniesie nam użytkowanie tego rodzaju ogrzewania mogą okazać się nieocenione. Za założeniem takiej instalacji z pewnością przemawiają: wygoda, późniejsze oszczędności oraz dbanie o ekologię.