Wymiana instalacji elektrycznej podczas remontu domu – ile to może kosztować?

Wymiana instalacji elektrycznej podczas remontu domu – ile to może kosztować?

Zakup starego domu wiąże się z przeprowadzeniem w nim gruntownego remontu, w którego skład wchodzi m. in. kompletna wymiana instalacji elektrycznej. Nawet kiedy jesteśmy posiadaczami niezbyt wiekowej nieruchomości, takie działanie powinno zostać wykonane, jeśli rozprowadzone są w niej przestarzałe przewody (aluminiowe). Jaki jest koszt takiej inwestycji i od czego jest zależny?
 

Wielkość budynku i jego wiek mają kluczowe znaczenie

Im większa powierzchnia budynku, tym droższa będzie wymiana instalacji, z uwagi na zastosowaną w nim ilość przewodów, gniazd, włączników i wyjść oświetlenia ogólnego. Co więcej, stare budownictwo może posiadać instalację, która była kilkukrotnie przerabiana wedle potrzeb właścicieli, co z kolei stwarza dodatkową pracę dla elektryka. Należy pamiętać, że stare instalacje były „przyzwyczajone” do małych obciążeń z uwagi na dużo mniejsze wymagania ówczesnego sprzętu. Urządzenia obecnie montowane w domach są znacznie bardziej wymagające. Kolejnym problemem może być brak posiadania schematu położenia przewodów – fachowiec za pomocą specjalistycznego sprzętu będzie musiał wyszukiwać okablowanie w ścianach.

 

Wysokiej jakości materiały = wyższe koszty instalacji

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę całej inwestycji jest jakość użytych materiałów – im jest wyższa tym droższe są komponenty, ale dadzą nam one z kolei pewność pełnej sprawności instalacji przez wiele lat i jej większej wytrzymałości na potencjalne awarie.
Przykładowo, cena najtańszego miedzianego okablowania wynosi ok. 2 zł za metr, natomiast modele wyprodukowane z lepszej jakości stopów miedzi kosztują już trzykrotnie więcej. Nie jest to dużo, droższe są gniazda i włączniki, których ceny zaczynają się od kilkunastu złotych za sztukę.

 

Ile kosztuje usługa wykonana przez fachowca?

Koszty zużytych materiałów to jedno, najdroższe są usługi wykonywane przez specjalistów wymieniających instalację. Należy mieć na uwadze, że kosztorys zawsze jest ustalany indywidualnie i będzie zależał m. in. od usług, które mają zostać wykonane. Przy jego ustalaniu pod uwagę brane są następujące elementy: 

 • typ tablicy rozdzielczej
 • rodzaj i jakość materiałów, które zostaną użyte
 • długość przewodów elektrycznych do położenia
 • liczba obwodów
 • ilość włączników i gniazd elektrycznych
 • ilość punktów oświetleniowych

Koszty szczegółowe montażu oraz instalacji poszczególnych elementów:

 • montaż przewodów w betonie (obejmujący kłucie i zasłonięcie) – od 20 zł za mb
 • zamontowanie przewodów elektrycznych – od 3 zł za mb
 • montaż rozdzielni – od 100 zł
 • instalacja punktu oświetleniowego – od 50 zł
 • instalacja gniazda elektrycznego – od 20 zł
 • zainstalowanie włącznika – od 7 zł
 • zainstalowanie gniazda telewizyjnego – od 10 zł

Koszt założenia nowej instalacji elektrycznej wraz z robocizną zwykle oscyluje w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Każda jej wymiana powinna być przeprowadzona wyłącznie przez fachowca w celu zachowania maksymalnego bezpieczeństwa oraz profesjonalizmu. Przed rozpoczęciem wszelkich prac warto zapytać specjalisty o ich przebieg oraz przewidywane koszty, aby móc odpowiednio przygotować budżet na remont.