Jak wyciszyć mieszkanie?

Jak wyciszyć mieszkanie?

Po powrocie z pracy każdy z nas marzy o wypoczynku – np. o relaksującej kąpieli, a następnie o krótkiej drzemce lub spokojnym obejrzeniu telewizji. Niestety stan, który jest łatwy do osiągnięcia w domku jednorodzinnym, jest bardzo trudno odnaleźć w bloku mieszkalnym. Słaba izolacja akustyczna stosowana w starym budownictwie bardzo często daje się nam we znaki – za ścianami słychać głośno grającą muzykę, a z klatki schodowej dochodzą odgłosy rozmów i kroków. Co zrobić, aby w mieszkaniu odnaleźć ciszę i spokój?

Należy zadbać o wyciszenie wszystkich pomieszczeń

Brak możliwości odpoczynku w ciszy powoduje u ludzi rozdrażnienie, a także po prostu nie pozwala na zregenerowanie sił. Najbardziej czasochłonnym, ale również najskuteczniejszym rozwiązaniem pozwalającym znacznie wyciszyć mieszkanie jest przeprowadzenie remontu umożliwiającego zainstalowanie odpowiednich elementów wygłuszających. 

 

  • Sufit podwieszany – to idealne rozwiązanie pozwalające m. in. na zniwelowanie odgłosów tupania dochodzących od sąsiadów z góry. Aby jak najskuteczniej wyciszyć tą przestrzeń, należy użyć wełny mineralnej – im większa grubość i gęstość użytego izolatora, tym lepsze będzie wyciszenie. Całość zakrywa się płytami gipsowo-kartonowymi przymocowanymi do stelaży ze stalowych profili. Ponadto, warto jest umieścić w płytach oświetlenie punktowe, które uatrakcyjni wizualnie sufit.
  • Płyty na ściany – do wyciszenia ścian również można użyć izolatora i zakryć go płytami g-k przykręconymi do profili. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie do małych mieszkań, ponieważ zastosowanie tego typu izolacji dodatkowo zmniejszy przestrzeń o kilka centymetrów z każdej strony.
  • Mata akustyczna na podłogę. Aby ograniczyć odgłosy dochodzące spod podłogi i tym samym zapewnić ciszę sąsiadowi z dołu, warto jest ułożyć matę wyciszającą (korkową, piankową lub z płyty pilśniowej). Taki podkład ogranicza hałasy od ok. 20 do 30 dB). Przed wyborem konkretnej maty należy zwrócić uwagę, jaką posadzkę możemy na niej ułożyć.

Jak poradzić sobie z drzwiami wychodzącymi na klatkę schodową?

Najlepiej wyciszone drzwi pokojowe to takie, które są pełne, nieoszklone. Drzwi wyjściowe natomiast muszą być odpowiedniej grubości (min. 55 mm) i przede wszystkim wyznaczać się szczelnością – uszczelki znajdujące się na futrynie muszą dobrze przylegać do skrzydła podczas zamykania, podobnie jak próg musi do nich prawidłowo dochodzić. Dodatkowe wyciszenie drzwi wejściowych zapewni ich wytapicerowanie lub mata izolująca dźwięki.
Tapicerka drzwi to najczęściej wybierana metoda do ich wyciszenia. Można ją wykorzystać do każdego modelu drzwi, należy się tylko zorientować, który materiał zapewni najlepszą izolację. Matę wygłuszającą możemy nałożyć tylko na płaskie drzwi. Jeśli posiadają one jakiekolwiek nierówności, to wolne przestrzenie należy uzupełnić szpachlą.

 

Tanie wyciszenie mieszkania

Jeśli nie planujemy robić remontu, to możemy użyć tańszych materiałów, które – choć w niewielkim stopniu – wyciszą nasze mieszkanie. Ułożenie dywanów lub wykładzin dywanowych, zawieszenie w oknach grubszych zasłon, a także postawienie przy ścianie dużego regału pełnego książek to sprawdzone metody, które pomogą nam zmniejszyć głośność niepożądanych dźwięków dochodzących z zewnątrz.