Czym wykończyć elewację domu?

Czym wykończyć elewację domu?

Wybór materiału do wykończenia elewacji jest zależny od kilku czynników. Budowa ścian zewnętrznych, styl w jakim dom został zbudowany oraz architektura występująca dookoła posiadłości, mają kluczowy wpływ na wybór elewacji, która nie tylko chroni budynek przed działaniem czynników atmosferycznych, ale również pełni funkcję dekoracyjną.
 

Budowa ścian zewnętrznych a elewacja

Dobierając materiał, którym chcemy zwieńczyć elewację naszego domu musimy mieć na uwadze technologię, w jakiej zostały zbudowane ściany, czy są one jedno-, dwu-, trójwarstwowe czy może powstały w technologii szkieletowej.
Ściany jednowarstwowe (bez ocieplenia) mogą być pokryte tynkiem tradycyjnym, po czym ich powierzchnię można wykończyć tynkiem cienkowarstwowym lub ją pomalować.


Dwuwarstwowe ściany posiadają ocieplenie (np. z wełny, styropianu) i zazwyczaj do ich wykończenia używa się tynku cienkowarstwowego.
W ścianach trójwarstwowych, elewację stanowi mur osłonowy wykonany z elementów silikatowych lub cegły klinkierowej.
Domy wzniesione w technologii szkieletowej są wykańczane najczęściej za pomocą oblicówki (sidingu). Zewnętrzną warstwę w tym przypadku stanowią drewniane panele, metal lub tworzywa sztuczne (PVC, winyl).

 

Pokrywanie ścian tynkiem grubo i cienkowarstwowym

Grubowarstwowe, gładkie tynki cementowo-wapienne i cementowe są już rzadko spotykaną metodą wykończenia, ponieważ stosuje się je w ścianach jednowarstwowych (nieogrzewane garaże czy budynki gospodarcze), natomiast w budynkach mieszkalnych występują ściany dwuwarstwowe z ociepleniem.
Tynki cienkowarstwowe są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem. W zależności od rodzaju spoiwa, mają one postać gotowej masy lub suchej mieszanki do rozrobienia z wodą. Wyróżniamy kilka rodzajów cienkowarstwowych tynków:

 

  • Mineralne, są to najtańsze suche tynki, paroprzepuszczalne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i deszcze. Zalecane do stosowania na ścianach ocieplonych wełną mineralną
  • Akrylowe. Tynki mające mniejszą paro przepuszczalność. Odporne na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia
  • Silikonowe, dobry wybór do tynków narażonych na zabrudzenia (opady deszczu powodują samooczyszczenie). Posiadają właściwości hydrofobowe
  • Silikatowe (krzemianowe) – nie płowieją, są odporne na zanieczyszczenia atmosferyczne, grzyby i porosty

 

Jaki materiał nada elewacji naszego domu niepowtarzalnego wyglądu?


Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów, które sprawią, że budynek nimi pokryty będzie wyglądał bardzo efektownie. Dobrym rozwiązaniem jest również łączenie materiałów, które sprawia, że domy prezentują się bardzo nowocześnie. Do wykończenia elewacji można użyć:

 

  • Drewnianych desek. Można nimi obłożyć całe ściany, jak również uzupełnić nimi tylko fragmenty otynkowanego już domu
  • Klinkieru – ten materiał występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na dobranie odpowiedniej barwy do każdego rodzaju domu, zarówno tradycyjnego jak i nowoczesnego
  • Betonu, który występuje w formie płytek imitujących różne rodzaje kamienia naturalnego. Ma on zróżnicowane kształty, fakturę i kolorystykę
  • Kamienia. Są to płyty marmuru, granitu, piaskowca. Z uwagi na ich dużą wagę stosuje się je na grubych ścianach konstrukcyjnych lub osłonowych

Paneli PVC. Występują one w różnych wzorach i kolorach (mogą imitować drewno). Ich zaletą jest łatwy montaż (na pióro-wpusty) i bezproblemowa wymiana uszkodzonych elementów (demontuje się tylko uszkodzony fragment)