Przygotowanie ścian do malowania – jak to zrobić?

Przygotowanie ścian do malowania – jak to zrobić?

Malowanie ścian to jedna z tych czynności, która ma na celu nadanie nowego, odświeżonego wymiaru w naszym domu czy mieszkaniu. Do wykonania tego zadania można nająć profesjonalną firmę lub zająć się całym przedsięwzięciem samodzielnie. Aby efekt końcowy był w pełni satysfakcjonujący, należy odpowiednio przygotować podłoże. Jak powinny wyglądać poszczególne etapy?

Etap 1 – Przygotowanie folii, taśmy malarskiej i narzędzi

Pierwszą i bardzo ważną kwestią jest wyniesienie mebli z pomieszczenia, w którym planujemy malowanie. Pozostałe w pokoju wyposażenie, podłogę i parapety należy przykryć grubą folią malarską. Do jej przyklejenia potrzebna jest taśma. Takie działanie uchroni wszystkie elementy przed zabrudzeniami i ewentualnymi zarysowaniami.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac musimy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, takie jak pędzle, duży i mały wałek do malowania, korytko malarskie, szpachelkę oraz ubrania ochronne np. kombinezon, czapkę z daszkiem, okulary i maskę.

 

Etap 2 – usuwanie farby z poprzedniego malowania

Usunięcie starej farby jest bardzo ważną kwestią, ponieważ podczas malowania może się zdarzyć, że poprzednia warstwa zacznie odchodzić od ściany tworząc przy tym ubytki (jeśli jednak mamy pewność, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca, to nie ma konieczności zeskrobywania starej warstwy). Aby ją usunąć należy zwilżyć powierzchnię wodą lub specjalnym preparatem. Po odczekaniu kilku minut można zacząć zeskrobywać starą farbę za pomocą szpachelki. Istnieje też możliwość wykonania całej pracy „na sucho” za pomocą szlifierki oscylacyjnej po wcześniejszym użyciu drobnoziarnistego papieru ściernego. Podczas wykonywania każdej z tych czynności należy mieć założone okulary oraz maskę chroniącą drogi oddechowe.

 

Etap 3 – mycie i szpachlowanie ścian

Kolejnym krokiem jest mycie ścian za pomocą delikatnego detergentu w celu usunięcia ewentualnych tłustych plam, osadów i zabrudzeń. Jeśli tego nie zrobimy, farba nie będzie dobrze przylegać do podłoża i znacznie trudniejszym będzie osiągnięcie równomiernego koloru na całej jego powierzchni. Na koniec przemywamy ściany małą ilością wody.
Aby osiągnąć efekt idealnie gładkiej powierzchni należy rozrobić masę szpachlową i uzupełnić ubytki, spękania oraz rysy. Po wyschnięciu zaprawy szlifujemy ściany gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie wygładzamy je drobnoziarnistą wersją. Powstały po zabiegu pył i kurz koniecznie usuwamy.

 

Etap 4 – gruntowanie powierzchni

Gruntowanie ścian nie zawsze jest konieczne. Jednak w przypadku nowych tynków gipsowych, zamontowaniu płyt gipsowo-kartonowych oraz po usunięciu starej farby potrzebne jest użycie gruntu. Zlikwiduje on problem pylącej ściany oraz zapobiegnie odciąganiu wilgoci z farby. Po wykonaniu tej czynności musimy zaczekać aż ściany wyschną.