Rodzaje drzwi przesuwnych – kiedy warto je wybrać?

Rodzaje drzwi przesuwnych – kiedy warto je wybrać?

Większość ludzi wybierając nowe drzwi do swojego domu czy mieszkania decyduje się na tradycyjne modele skrzydłowe. O ile taki wybór w przypadku egzemplarzy zewnętrznych jest oczywisty, o tyle podczas aranżacji wnętrza, producenci mogą zaoferować nam więcej rozwiązań. Jednym z ciekawszych są z pewnością drzwi przesuwne, które w wielu przypadkach z powodzeniem mogą stanowić również element dekoracyjny mieszkania.

Rodzaje drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne możemy podzielić na dwie grupy:

 

- ze względu na sposób ich montażu

- ze względu na materiał wykonania

 

W pierwszym przypadku mamy do wyboru modele ukryte w ścianie, schowane za maskującym karniszem oraz zamontowane na specjalnej szynie.

Druga grupa odnosi się do stylistyki poszczególnych modeli, ich różnorodność sprawia, że mogą one pełnić również funkcję dekoracyjną. Najpopularniejsze są drzwi drewniane, w których mogą również występować przeszklenia. Do wnętrz nowoczesnych zaprojektowano egzemplarze szklane, mogące być całkowicie przezroczyste lub mleczne. Bardzo ciekawie prezentują się tzw. drzwi loftowe, które są wykonane w całości z metalu lub posiadają uzupełnienia ze szkła.

Oferowane współcześnie drzwi przesuwne można dopasować niemal do każdego rodzaju wnętrza. Ich bogata kolorystyka oraz wzornictwo pozwalają na wybranie najodpowiedniejszego egzemplarza zgodnego z preferencjami domowników.

 

Kiedy zdecydować się na montaż drzwi przesuwnych?

Drzwi przesuwne będą idealnym wyborem dla osób posiadających domy i mieszkania z pomieszczeniami o małych metrażach. Nie będą one zabierać dodatkowej przestrzeni podczas otwierania oraz obijać mebli znajdujących się w pobliżu, tak jak ma to miejsce w przypadku modeli skrzydłowych.
Na montaż tego rodzaju drzwi warto również się zdecydować, kiedy planowany jest remont i mamy zamiar na nowo urządzić swój dom. Takie modele pozwolą nam wprowadzić dużą dawkę nowoczesności do pomieszczeń. Należy mieć jednak na uwadze, że projekt musi zostać przeprowadzony wzorowo, ponieważ drzwi przesuwne mogą uniemożliwić wykonanie niektórych aranżacji.

 

Wady i zalety drzwi przesuwnych

Drzwi przesuwne podobnie jak inne rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Do największych zalet można z pewnością zaliczyć wspomnianą wcześniej oszczędność miejsca, co z pewnością docenią osoby mieszkające na małych metrażach. Zastosowanie tradycyjnych modeli skrzydłowych uniemożliwia w niektórych przypadkach umieszczenie sprzętów czy mebli blisko wejść do poszczególnych pomieszczeń. Montując systemy przesuwne wyzbywamy się tego problemu. Ponadto ich estetyka nada każdemu pomieszczeniu oryginalności – idealnym przykładem jest montaż takiego rozwiązania pomiędzy kuchnią a salonem. Kolejnym atutem jest łatwość montażu drzwi, który w dużej liczbie przypadków można przeprowadzić niemal w każdym momencie.

Do minusów można zaliczyć trudność w dopasowaniu drzwi przesuwnych pod kątem stylistycznym do pozostałych drzwi wewnętrznych znajdujących się w domu. Dodatkowym minusem może być przesuwające się skrzydło, które w przypadku większych modeli będzie zajmowało całą ścianę, co uniemożliwi umieszczenie przy niej mebli. Należy o tym pamiętać aranżując wnętrze swojego mieszkania.