Wykończenie mieszkania krok po kroku

Wykończenie mieszkania krok po kroku

Zakup nowego mieszkania od dewelopera czy też takiego, w którym należało przeprowadzić remont wiąże się wykonaniem kolejnych czynności, jakimi są prace wykończeniowe. Mimo, że jest to ciężkie i czasochłonne zadanie, to jego zwieńczeniem jest wprowadzenie się do wymarzonych czterech ścian. Jak powinna wyglądać kolejność wykonywania prac prowadzących do całkowitego wykończenia mieszkania?
 

Krok I – zaplanowanie całego wnętrza

Najpierw ocenie należy poddać układ pomieszczeń. Być może koniecznym będzie wyburzenie ścianki działowej lub postawienie nowej. Jeśli jednak wielkość pokoi nam odpowiada, to w pierwszej kolejności musimy wiedzieć, gdzie mają stać wszystkie sprzęty, do których funkcjonowania niezbędna jest energia elektryczna oraz czy zlew w kuchni również może być usytuowany w pierwotnym miejscu. Jeśli nasz projekt przewiduje inaczej, to musimy przygotować się na zmianę w rozprowadzeniu kabli elektrycznych, od telewizji satelitarnej oraz na częściowe przemieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej (przełożenie baterii wraz z odpływem do zlewu kuchennego).

Krok II – wyrównywanie ścian i wyciszanie mieszkania

Po zakupie mieszkania z rynku wtórnego często należy liczyć się z koniecznością jego wyciszenia. W tym celu na podłogach należy rozłożyć maty akustyczne (np. korkową lub z płyty pilśniowej), natomiast na ścianach i sufitach można rozłożyć wełnę mineralną, którą następnie trzeba zakryć płytami g-k. Możemy w ten sposób stworzyć efektowny sufit podwieszany.
Jeśli natomiast kupiliśmy mieszkanie z rynku pierwotnego, to może nas czekać głównie zagipsowanie ubytków, które stworzyliśmy i wyrównywanie ścian za pomocą gładzi.

Krok III – zakładanie paneli podłogowych oraz płytek w łazience

Kiedy podłogi oraz ściany zostały odpowiednio przygotowane, koniecznym jest oczyszczenie z pyłów oraz kurzu każdego z pomieszczeń, w których kolejno będą wykonywane prace. Następnie można układać panele w korytarzu, kuchni (tutaj również montujemy kafelki lub szklane płyty nad płytą indukcyjną oraz zlewem) i pokojach oraz kleić płytki w łazience.

Krok IV – malowanie ścian i sufitów, zakładanie drzwi i listew przypodłogowych

Po ułożeniu podłóg i wykończeniu łazienki płytkami, kolejnym etapem jest malowanie (oczywiście należy pamiętać o zabezpieczeniu podłóg folią). Czasami, aby uzyskać zadowalający nas kolor koniecznym jest nałożenie dwóch warstw farby.
Następnie, już po wyschnięciu farby możemy rozpocząć montaż drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicami. Po ich założeniu docinamy i przytwierdzamy listwy przypodłogowe. A w następnej fazie zakładamy wszystkie gniazda, włączniki oraz oświetlenie.

Krok IV – montaż sprzętu AGD, sanitarnego i skręcanie mebli

Jednym z ostatnich etapów jest montaż mebli i wszelkiego rodzaju urządzeń. W pierwszej kolejności należy kompletnie wykończyć łazienkę oraz kuchnię (skręcanie mebli kuchennych może być najbardziej czasochłonne). Następnie możemy wyposażyć salon, sypialnię oraz pozostałe pokoje wraz z korytarzem.

Krok V – przeprowadzka

Ostatnim i najprzyjemniejszym krokiem jest wprowadzenie się do nowego lokum. Tutaj pozostaje ustawienie luster, dekoracji, pozostałych sprzętów oraz ułożenie garderoby. Po czym można rozpocząć nowy etap w swoim życiu.