Jak odnowić łazienkę krok po kroku?

Jak odnowić łazienkę krok po kroku?

 Łazienka to newralgiczne pomieszczenie w polskich mieszkaniach. Jest ona niezbędna, spełnia wiele koniecznych funkcji, a najczęściej w naszych standardach mieszkaniowych jest po prostu mała. Przeprowadzenie remontu łazienki może nastręczać trudności. O czym pamiętać, kiedy decydujesz się na remont tego pomieszczenia? Jak zaplanować swoje prace?

Najpierw plan

Remont łazienki przeprowadzamy zwykle z myślą o tym, by pomieszczenie to służyło przez kilka lub kilkanaście kolejnych lat. A to wymaga od nas strategicznego planowania. Przemyślmy najpierw, co w łazience będzie wymagało wymiany, co chcielibyśmy w niej umieścić, a co usunąć, oczywiście uwzględniając dostępną nam przestrzeń. Na tym etapie warto zapoznać się z aktualnymi trendami w aranżacjach łazienek. Być może okaże się, że warto wymienić dotychczasowe instalacje na bardziej nowoczesne, zdecydujemy się na nowy rodzaj wykończenia itd.
Warto też rozrysować cały projekt. Powinniśmy wiedzieć, w którym miejscu chcemy ustawić armaturę czy ceramikę łazienkową, ile miejsca będziemy na to potrzebować, ile przestrzeni trzeba będzie natomiast wykończyć wybranym przez nas materiałem, co pomoże nam wyliczyć koszty remontu.
Wszystkie pomysły i swoje plany warto wypisać. Będzie to bardzo pomocne przy opracowaniu budżetu.

 

Budżetowanie

To niezbędny element prac remontowych. Odnowienie łazienki wymaga oczywiście odpowiednich nakładów finansowych. Z pomocą naszej listy wypiszmy szacunkowe koszty, zaokrąglając je w górę. Tu konieczne może okazać się odwiedzenie sklepów z materiałami budowlanymi (albo ich stron internetowych), porównywanie cen, a także… poszukiwanie tańszych alternatyw dla tego, co zaplanowaliśmy. Czasem nasz wymarzony projekt może wielokrotnie przekroczyć kwotę, którą dysponujemy. Wtedy musimy często z pewnych planów zrezygnować, by ograniczyć koszty. Na tym etapie powinniśmy znać szacunkową cenę remontu, mieć wybrane materiały i elementy wyposażenia, które będą niezbędne do przeprowadzenia pracy. Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca, by je przechowywać, możemy od razu kupić wszystko, co niezbędne. W innym przypadku jesteśmy skazani na dokupowanie poszczególnych materiałów wraz z postępami prac.

 

Remont właściwy

Mając wizję swojej nowej łazienki, możemy przystąpić do prac. Jeśli zatrudniamy w tym celu fachowców, właściwe rozplanowanie renowacji nie będzie naszym problemem. Kiedy natomiast chcemy sami przeprowadzić wszystkie prace, pomocne będzie przygotowanie harmonogramu. Powinien on oczywiście uwzględniać kolejność prac przy rozbiórce starej aranżacji (zachowajmy jak najdłużej funkcjonalność wnętrza), wymianę wszelkich elementów wyposażenia, które założyliśmy w naszym planie, oraz prace wykończeniowe. Tu każdy musi kierować się własnym rozsądkiem, bo zakres prac może się znacznie różnić w zależności od naszych potrzeb. Powinniśmy jednak zawsze pamiętać o tym, że łazienka powinna być przede wszystkim pomieszczeniem funkcjonalnym. Jeśli w trakcie remontu pojawią się jakieś problemy, musimy zawsze dążyć do tego, by wnętrze zapewniało nam komfort w codziennym użytkowaniu.