Remont mieszkania – w czym może nam pomóc architekt wnętrz?

Remont mieszkania – w czym może nam pomóc architekt wnętrz?

 Lato to bez wątpienia najlepszy czas na przeprowadzenie gruntownego remontu, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku. Możemy mieć nadzieję, że sąsiedzi akurat wyjadą na urlop, więc nie będziemy nikomu przeszkadzać. Wyższe temperatury będą przyspieszać wysychanie ścian, co znacznie skróci czas remontu. Aby szybko zakończyć pracę i cieszyć się odświeżonym mieszkaniem, warto zatrudnić architekta wnętrz. Dlaczego?

Doradztwo

To chyba najważniejsza rola architekta. Nawet jeśli chcemy sami przeprowadzić remont, warto skonsultować swoje pomysły ze specjalistą. Architekt podpowie nam najnowocześniejsze rozwiązania. Kiedy decydujemy się na poważniejsze zmiany, najlepiej od razu zdecydować się na takie technologie, które będą modne i funkcjonalne przez najbliższe lata. Przykładem może być instalacja odpływu liniowego w łazience, co pozwoli nam z kolei na przygotowanie nowoczesnej aranżacji.

Najnowsze trendy

Architekt wnętrz będzie też w stanie podpowiedzieć nam, na jakie style warto się zdecydować, kiedy przygotowujemy aranżację pomieszczenia. Zna najnowsze trendy i będzie w stanie przygotować projekt zgodny z naszymi oczekiwaniami, wyrażający naszą osobowość, a przy tym nowoczesny.

Największa funkcjonalność

Wykształcony architekt zna zasady poprawnego projektowania i planowania stref użytkowych w poszczególnych pomieszczeniach. Celem każdej aranżacji jest przecież nie tylko uzyskanie efektu estetycznego, ale przede wszystkim zapewnienie komfortu wszystkim mieszkańcom. Architekt wnętrz doskonale połączy jedno z drugim, przygotowując projekt stylowej aranżacji i wykorzystując przy tym przestrzeń w sposób optymalny.

Planowanie budżetu

To chyba najgorszy etap remontu. Aby przebiegał sprawnie, powinniśmy wcześniej zaplanować budżet. W zależności od planowanych zmian może to być zadanie wymagające. Uwzględnienie zakupu materiałów wykończeniowych, farb, nowych mebli, płacy dla wykonawców (o ile nie przeprowadzamy prac samodzielnie) – wszystko to wymaga odpowiedniego rozplanowania i zagospodarowania środków. Wcześniej trzeba też oszacować, ile konkretnego materiału trzeba będzie zakupić. Pomoc architekta wnętrz orientującego się w cenach na rynku budowlanym może być nieoceniona.

Przygotowanie projektu i wizualizacji

Dysponując specjalistycznymi programami, architekt wnętrz może przygotować projekt nowego rozkładu mieszkania i wizualizację wystroju uwzględniającą nasze oczekiwania. Dzięki temu jeszcze przed przystąpieniem do prac będziemy mogli zobaczyć przewidywane efekty wizualne.

Realizacje pod klucz

Coraz powszechniej architekci świadczą też usługi urządzania wnętrz pod klucz. Wtedy specjalista wyręcza nas we wszystkim – od planowania i budżetu po nadzór nad realizacją. To rozwiązanie niezwykle wygodne, ponieważ oszczędza nam mnóstwo czasu i nerwów.


Jak widać, charakter współpracy z architektem wnętrz może przyjmować różne formy. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i przewidywanych nakładów finansowych. Gruntowny remont może być inwestycją na lata, dlatego warto przeprowadzić go tak, by po jego zakończeniu mieszkać wygodnie i w pięknym otoczeniu.