Rolety zewnętrzne - rodzaje i rozwiązania

Rolety zewnętrzne - rodzaje i rozwiązania

 Zewnętrzne rolety są doskonałym zabezpieczeniem przed nadmiernym hałasem dochodzącym z zewnątrz, przegrzewaniem się wnętrza domu latem oraz stratami ciepła w sezonie zimowym. Można zdecydować się na modele tradycyjne lub antywłamaniowe. Wybór konkretnego rodzaju oraz sposobu jego montażu jest głównie zależny od tego, czy będą one zakładane w trakcie budowy domu, czy też w czasie przeprowadzania remontu starej nieruchomości.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Na rynku dostępne są rolety o zróżnicowanych systemach montażowych, dzięki czemu mogą być one zakładane zarówno w domach jednorodzinnych jak i w blokach mieszkalnych. Dzielimy je na następujące rodzaje:

 

  • Rolety podtynkowe. Jedno z najlepszych rozwiązań dla domów będących w trakcie budowy lub gruntownego remontu. Znajdujący się w roletach mechanizm zostaje ukryty w elewacji budynku, dzięki czemu są one niewidoczne po podniesieniu. Osoby chcące zamontować takie rolety w gotowym już domu muszą liczyć się z koniecznością usunięcia wierzchniej elewacji.
  • Rolety natynkowe (standardowe, elewacyjne). Są to najpopularniejsze modele z uwagi na możliwość ich zamontowania na gotowej już elewacji. Mogą być one montowane w domach jednorodzinnych oraz blokach. Jedynym ich minusem jest widoczność kasety ukrywającej cały mechanizm.
  • Rolety nakładane (naokienne). Jak sama nazwa wskazuje, są one montowane do okna i tworzą z nim estetyczną całość. Roleta jest nakładana bezpośrednio na okno i wstawiana razem z nim do wnęki. Dlatego ich montaż również musi odbywać się we wcześniejszym etapie wykonywanych prac.
  • Rolety nadprożowe RKS. Najbardziej zaawansowany sposób montażu, na który należy się decydować już na etapie projektu. Kaseta rolety montowana jest w nadprożu okna, a jej wszystkie elementy są dokładnie ukryte. Po podniesieniu roleta jest całkowicie niewidoczna i w ogóle nie ingeruje z estetyką budynku.

Rolety zwykłe i niestandardowe

Na rynku dostępne są trzy podstawowe typy rolet, do których zaliczamy:

 

  • Tradycyjne – ograniczają nasłonecznianie się wnętrza oraz niwelują w pewnym stopniu hałasy dochodzące z zewnątrz. Ich płaszcz wykonany jest z plastikowych lub aluminiowych lamelek.
  • Termoizolacyjne – płaszcz takiej rolety wykonany jest z aluminium lub materiału PCW i wypełniony jest materiałem termoizolacyjnym (przeważnie jest to pianka poliuretanowa). Dobre rolety termoizolacyjne redukują straty ciepła średnio o 44% i podnoszą izolacyjność akustyczną do ok. 10 dB.
  • Antywłamaniowe – rolety te mają wzmocnione boczne prowadnice, blokadę utrudniającą ich podniesienie, dolny rygiel zabezpieczający, bolce chroniące przed wyważeniem oraz wzmocniony aluminiowy płaszcz. Mogą być również wyposażone w czujniki uruchamiające alarm na wypadek próby ich podniesienia.

Modele automatyczne i podnoszone manualnie

Najtańsze rolety zewnętrzne są rozwijane i zwijane za pomocą korby znajdującej się w budynku. Wygodniejszym rozwiązaniem są modele sterowane za pomocą pilota lub panelu zainstalowanego na ścianie, w takich egzemplarzach występuje napęd elektryczny. Automatycznie podnoszone rolety są ponadto bardziej estetyczne, ponieważ nie występują przy nich taśmy, które są widoczne w egzemplarzach obsługiwanych ręcznie.