Sufit podwieszany w aranżacji wnętrz

Sufit podwieszany w aranżacji wnętrz

 Pewna moda na aranżacje minimalistyczne przyczyniła się do tego, że staramy się wykorzystać możliwości dekoracyjne, jakie stwarzają powierzchnie pomieszczenia. Być może stąd wynika coraz większa popularność sufitów podwieszanych. Mogą one być podświetlane lub nie. W zależności od pomysłowości i pomieszczenia, w których zostaną zamontowane, pomogą stworzyć wyjątkowy wystrój i klimat wnętrza. Co warto wiedzieć o sufitach podwieszanych?

Zalety sufitu podwieszanego

Pierwsze, kluczowe pytanie, to oczywiście – po co montuje się sufi podwieszany. Oprócz tego, że takie moduły wytłumiają dźwięki i ograniczają migrację ciepłego powietrza, spełniają przede wszystkim funkcję estetyczną. Z ich pomocą można tworzyć nieregularne kształty na suficie, pozwalają na ukrywanie elementów tj. system wentylacyjny, a w starych kamienicach pozwalają na zmianę proporcji wnętrza. Dodatkowo sufit podwieszany może posłużyć do ciekawego rozmieszczenia górnych punktów światła. Jeśli chodzi o sam zamysł architektoniczny, sufit podwieszany umożliwia też podkreślenie pewnych stref w aranżacji. Dzięki temu wystrój wnętrza prezentuje się bardziej okazale i nowocześnie.

 

Czego potrzeba do wykonania sufitu podwieszanego?

Sufit podwieszany wykonuje się często z lekkich płyt gipsowo-kartonowych. Doskonale nadają się one do kształtowania i wycinania najrozmaitszych kształtów i wgłębień, które można później dostosować do zamierzonego projektu. Ale to nie jedyna możliwość. Niektóre projekty budowlane chętnie sięgają po sufity z elementami drewnianymi, metalowymi czy takimi, które wykonane są ze sprasowanej wełny mineralnej. Przy wyborze zwróćmy uwagę na dwa kluczowe aspekty. Sufit podwieszany optycznie zmniejsza pomieszczenie. Zastanówmy się, czy jego wykonanie nie zaburzy proporcji wnętrza. Dodatkowo dobierajmy materiał do funkcji pomieszczenia – jeśli decydujemy się na jego umieszczenie w łazience lub kuchni, najlepiej wybrać materiały wodoodporne lub takie, które pozwalają na dodatkową impregnację.

 

Montaż sufitu podwieszanego

Dziś spotykamy się głównie z podwieszaniem sufitu na tzw. rusztach. Przy niewielkich powierzchniach stosuje się ekonomiczne, ale mniej stabilne, ruszty pojedyncze. Służą one do zamaskowania nierówności stropu oraz jako podstawa do montażu lekkich opraw świetlnych. Zastosowanie znajdują też ruszty krzyżowe, które są dużo sztywniejsze i pozwalają na układnie na nich izolacji akustycznej. Będą więc właściwym wyborem do salonu. Jeśli chcemy zamontować sufit podwieszany na dużej powierzchni, najlepiej wybrać ruszt podwieszany dwupoziomowy.

 

Ile to kosztuje?

Cena montażu sufitów podwieszanych uzależniona jest oczywiście od stopnia skomplikowania prac, wybranych materiałów i kosztów robocizny. W zależności od dodatkowych parametrów, tj. ścianki działowe, montaż opraw oświetleniowych lub taśm ledowych, cena będzie ulegać zmianom. Koszt pracy fachowców odpowiedzialnych za montaż sufitu podwieszanego może oscylować w granicach od 30 do 150 zł za mkw, w zależności od przyjętych przez nas założeń.